• 05.03.2019

  Znicze dla ofiar Golgoty wschodu

  5 marca mija dokładnie 79 lat od podjęcia ostatecznej decyzji o wymordowaniu kilkunastu tysięcy jeńców polskich w ZSRR, wśród których znajdowali się także mieszkańcy powiatu tarnogórskiego.

  – Zostali zamordowani w okrutny sposób wiosną 1940 r. Ich ciała w pohańbieniu wrzucono do dołów śmierci w lesie w Miednoje – powiedziała Krystyna Zatoń, prezes Rodziny Katyńskiej w Tarnowskich Górach.

  Tablica pamięci na murach Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach była jedną z trzech, gdzie we wtorek uczczono pamięć ofiar. Wcześniej złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicami na murach kościoła św. św. Apostołów Piotra i Pawła i Aresztu Śledczego.

  – Zamordowani policjanci to mieszkańcy ziemi tarnogórskiej. Do 1939 roku pełnili służbę na posterunkach i komisariatach policji w Rybnej, Strzybnicy, Reptach Śląskich, Radzionkowie, Tarnowskich Górach, Miasteczku Śląskim i Bobrownikach Śląskich – przypomniała Krystyna Zatoń.

  W uczczeniu pamięci ofiar Golgoty wschodu wzięli udział członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Tarnowskich Górach, posłowie Barbara Dziuk i Tomasz Głogowski, władze miasta i powiatu, przedstawiciele policji, wojska, Służby Więziennej, członkowie organizacji społecznych, NSZZ "S" oraz młodzież szkolna. (mir)


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.