blog
nowe wpisy
03-Grudzień-2019 (22.20), autor: Jan Drechsler

#24905. Czytając GWARKA

​A właściwie już w poprzednią środę wiedziałem, co aktualne wydanie przyniesie, bo przecież piszę tekst do komiksu, więc naczelny zwykle daje mi dwa, trzy tematy do wyboru. Chcę nawiązać do sytuacji w szpitalu, do jego systemu żywienia pacjentów. Dawki głodowe sprowadzają go do rangi lazaretu dla ubogich.

Niezależnie od ustroju w Polsce, zwykle panowało przekonanie, że szpital karmi kiepsko. Nie zawsze była to prawda, bo osobiście spędziłem kilka dni na internie, a potem także na oddziale chirurgicznym i mogę stwierdzić, że fantastycznie nie karmiono, ale źle nie było. Odmienną opinię mieli odwiedzający innych chorych, co skutkowało smrodem nadgniłych owoców, zwłaszcza jabłek. Słoiki z zupami i kompotami zdobiły szafki przy łóżkach, ale chorzy byli przekonani, że z głodu nie umrą.

Z lekami też bywało różnie, kiedy urodziła się Magda, lekarz zalecił Agnieszce ampicylinę, ale w szpitalu nie mieli, dlatego poradził, żebym ją kupił na weterynaryjną receptę. Tak też zrobiłem, a następnie podałem konspiracyjnie przez szparę w drzwiach, bo wówczas kontakty na porodówkach były niemożliwe. Kiedy pociąłem lewą dłoń, pozszywano ścięgna takim wspaniałym dexonem, że proces leczenia przedłużył się o miesiąc.

Narzekać na szpitale można z różnych pozycji. Jedynym tłumaczeniem złej kondycji lecznictwa jest brak pieniędzy. Pewnie jest w tym wiele racji, ale przyczyn należy szukać nie tylko w ekonomii. Nie bez znaczenia jest organizacja służby zdrowia. Byłem kiedyś pacjentem takiego szpitala, gdzie po wycięciu wyrostka robaczkowego kazano mi jeść kilka godzin po operacji, wypisali mnie po trzech dniach pobytu. Było to dosyć daleko od Polski, a kiedy wróciłem, nasi lekarze krytykowali sposób leczenia. Daleki jestem od wychwalania zagranicy, niekiedy jednak wolę o złym żywieniu w szpitalu dowiedzieć się z GWARKA, niż osobiście lecząc się na jakimś oddziale.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.