blog
nowe wpisy
31-Październik-2018 (20.29), autor: Jan Drechsler

#19207. Dziady zbrosławickie

​Będę uparty w dążeniu do kontynuacji tradycji, żadne tandetne trendy amerykańskie mnie nie zauroczą. Nie dlatego, żebym uważał je za coś gorszego, lecz właśnie przez tandetę i komercjalizm. Dziady będę promował, pochody świętych, są bardziej swojskie.

Dziady zbrosławickie musiały się już odbyć wcześniej, bo sobotę przed marketem stał ich ofiara. Znana powszechnie postać człowieka - ptaka, który frunie centymetr nad powierzchnią. Tym razem stał jak zwykle i żebrał, jak zwykle był brudny, ale był niezwykle pobity. Z poranionej głowy sączyła się krew, jednym słowem istna zjawa prosto z cmentarnego, koszmarnego obrzędu.

- Panie, kupcie mi syr - prosił jakiegoś mężczyznę.

- Sam sobie kup - padła prosta odpowiedź.

- Niy mom piyniyndzy!

- To idź do pracy - rada była prosta, ale tłumaczenie zaskakujące.

- Niy pójdy, bo jak byda mieć piyniondze, to mnie okradną.

Trudno mu nie przyznać racji, jakaś logika w tym jest.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.