blog
nowe wpisy
02-Lipiec-2019 (16.36), autor: Jan Drechsler

#22620. Frymartynizm

​Tytuł zagadkowy wprawdzie, ale nie powinien takowym być dla ludzi z mojej branży i podobnych. Chodzi tu o przypadki niepłodnych jałówek pochodzących z różnopłciowych ciąż bliźniaczych. Czytałem artykuł w ostatnio otrzymanym “Życiu weterynaryjnym”.

Do frymartynizmu dochodzi dlatego, że istnieją połączenia tętniczo-żylne pomiędzy krwiobiegami bliźniąt, co umożliwia wymianę substancji i komórek miedzy płodami. Różnicowanie płodu w kierunku płci męskiej następuje miedzy 8, a 42 dniem ciąży. Płeć żeńska natomiast zaczyna rozwijać się dopiero od 70 dnia. W efekcie jeśli do ciała jałówki dostaną się czynniki hormonalne przed kształtowaniem się płci, to może dojść do maskulinizacji.

Wspominam o tym, bo miałem przypadki niepłodnych jałówek i dobrze się stało, że zapytałem się o ich pochodzenie i poród.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.