blog
nowe wpisy
07-Listopad-2018 (19.37), autor: Jan Drechsler

#19309. Kapusta

Z kiszeniem kapusty były dawniej niezłe ceregiele. Samo szatkowanie stanowiło nie lada problem…? Ceremoniał? Z pewnością atrakcję dla dzieci, a sporo pracy dla dorosłych. To dotyczyło rodzin takich jak moja, czyli licznych. Samo wyparzanie beczki, drewnianych pokryw i kamienia zajmowało sporo czasu. Potem przygotowanie głów kapuścianych, szatkowanie, przyprawianie i najbardziej tajemnicza sprawa, czyli ugniatanie. Tajemnicza, bo robiono to już późnym wieczorem, kiedy dzieci poszły spać, a zaczynało się od mycia nóg. Krąży wiele opowiastek na ten temat, na temat tego ugniatania mam na myśli. Dawne opinie dotyczące smaku kiszonej kapusty opierają się na teorii jakości stóp głowy rodziny.

Teraz kiszenie kapusty stanowi chyba rzadkość, a przynajmniej nie czyni się tego w ilościach takich jak dawniej. Mnie stale urzeka smak kiszonej czerwonej kapusty, więc dzisiaj zdobyłem się organizacyjnie na dokonanie tego rytuału. Ilości nie są aż tak duże, żebym musiał myć nogi. Pewnie, że je sobie umyję, ale nie z powodu 10 kg substratu. Poza tym niech kolor kapusty nie sugeruje, że w ten sposób pragnę uświetnić rocznicę rewolucji październikowej.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.