blog
nowe wpisy
25-Listopad-2019 (22.52), autor: Jan Drechsler

#24761. Katarzyna

​Święta Katarzyna Aleksandryjska jest patronką kolejarzy, w związku z tym od pewnego czasu w dniu wspominania jej przez Kościół katolicki ten szacowny zawód obchodzi swoje święto. Kolejarska brać jest sporą społecznością w Polsce, dlatego zapewne okazja jest obchodzona hucznie i z fantazją.

Prócz kolejarzy świętować mogą wszystkie Katarzyny. Mogą, ale znając kilka, ze zdumieniem dowiedziałem się, że nawet one o tym nie pamiętają. Oczywiście, że pamiętają jak mają na imię, ale imienin wcale obchodzić nie mają zamiaru.

Czytając o św. Katarzynie dowiedziałem się, że jest patronką nie tylko kolejarzy, ale szeregu innych zawodów, w tym również literatów. No masz! Doczekałem się święta. W sumie nieźle to pasuje, bo kolejarze z literatami mają coś wspólnego. Mogą daleko zajechać, mogą wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet, ale czasami wydaje się im, że odjechali za daleko, ale w realiach stoją w miejscu i międlą z nudów czapkę i tylko patrzą jak krajobraz śmiga im przed oczami.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.