blog
nowe wpisy
23-Czerwiec-2019 (22.14), autor: Jan Drechsler

#22465. Kraków

​Ekipa wycieczkowiczów tarnogórskich dzisiaj, kolejny już raz, podążyła do Krakowa.

Pierwszym naszym celem i należy stwierdzić, że tym może nie najważniejszym, ale najciekawszym był klasztor o.o. kamedułów na Bielanach. Obiekt rzucający się w oczy dla jadących z i do Katowic z Krakowa. Na zadrzewionym wzgórzu widoczne dwie biała wieże kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Akurat dzisiaj mogliśmy wejść na dziedziniec eremu w grupie mieszanej damsko - męskiej, bo był to dzień jeden z 12, w których panie mają tam wstęp. Oczywiście zakonników nie spotkaliśmy, ale daję głowę, że baczne oczy obserwowały nasze ruchy. Wprawdzie zjawiliśmy się w eremie prawie w samo południe, kiedy to zakonnicy zbierają się na chórze w celach modlitewnych, ale ich rozmowy z Bogiem nie słyszeliśmy, jedynie ciche szmery w okolicy prezbiterium. No cóż, takie życie wybrali, tu są szczęśliwi, więc nie wypada nam, żyjącym po tej stronie murów, zakłócać im codzienności.

Kolejną stacją w zwiedzaniu był Dom Józefa Mehoffera na ulicy Krupniczej. Sympatyczna przewodniczka powiedziała tak wiele, że muszę sobie wszystko w spokoju poukładać. Doczytać przede wszystkim o jego przyjaźni z Wyspiańskim, bo ta zażyłość nie do końca mi się podoba. Nawet przypomina pewne zakusy wobec mnie. Nie, nie Wyspiańskiego! Znacznie kogoś mniejszej klasy, a nawet rzekłbym bez klasy.

Trzecim punktem krakowskiego wypadu stał się Wawel, a konkretnie Katedra Wawelska. Msza niedzielna w bliskości szczątków Władysława Jagiełły oraz z widokiem konfesji św. Stanisława stanowią spore doładowanie wyobraźni.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.