blog
nowe wpisy
04-Styczeń-2019 (20.15), autor: Jan Drechsler

#20039. Kulinarnie spod choinki

​Zwykle w Wigilię pod choinką znajduję jakieś niespodzianki, nie jest nadzwyczajne zjawisko, bo przecież każdy coś znajduje. Z racji sporej rodziny, tych prezentów jest sporo… Boże, co ja piszę, przecież upominki świąteczne przynosi Dzieciątko! Niech tak zostanie, tak jest poprawnie i tajemniczo.

Wśród prezentów zwykle odnajduję książki i zwykle są to nie byle jakie pozycje. W tym roku potraktowano mnie bibliofilsko kulinarnie. Znalazłem wśród igliwia “Kapłony i szczeżuje”, książkę z podtytułem: “opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”. Jest to wywiad rzeka, pytania zadaje Magdalena Kasprzyk - Chevriaux, a obszernych odpowiedzi udziela Jarosław Domanowski. Autorzy są wielkimi znawcami historii, specjalizują się w dawnej kuchni polskiej i światowej. Czyta się jak dobrą przekąskę do wybornego trunku.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.