blog
nowe wpisy
01-Styczeń-2020 (16.48), autor: Andrzej Kanclerz

#25260. Moje lektury grudnia 2019

1. Wojciech Młynarski, Od oddechu do oddechu (Pruszyński i ska, Warszawa 2017) - jest to zbiór wszystkich lub prawie wszystkich piosenek i wierszy tego autora, a nazbierało się tego na 470 stron. Klasyka polecać nie trzeba.

2. Łukasz Orbitowski i inni, Tarnowskie Góry fantastycznie (Wydawnictwo Almaz, Tarnowskie Góry 2019) - zbiór opowiadań fantasy 11 autorów. nie przepadam za tym gatunkiem, ale ciekawym było tropienie różnego rodzaju kiksów i gaf popełnionych przez autorów.

3. Josef Skvorecky, Fajny sezon (Wydawnictwo Książkowe Twój STYL, Warszawa 1999) - absurdalny humor tych opowieści o młodym podrywaczu z prowincji czasami śmieszy, czasami irytuje. W efekcie mnie książka znudziła.

4. Jurij Wynnyczuk, Tango śmierci (Wydawnictwo KEW, Wrocław-Wojnowice 2018) - świetna powieść ukraińskiego pisarza w tłumaczeniu Bohdana Zadury, której akcja dzieje się we Lwowie przed wojną i później. Bardzo polecam.

5. Karl Franc Mainka, Nie ma, nie ma, jak to bergmankowi (SMZT, Tarnowskie Góry 2019) - to największe moje odkrycie minionego roku. Autor był niemieckim Ślązakiem, górnikiem. Żył w latach 1868 - 1938. Mówił po niemiecku i gwarą śląską. Pisał po niemiecku. Wyboru tekstów Mainki, przekładu i opracowania dokonał Sebastian Rosenbaum. Nie spotkałem do tej pory autora, który z taką miłością pisałby o tarnogórskiej ziemi, obyczajach tu panujących i pracy w górnictwie kruszcowym jak Mainka. Uważam, że w każdym tarnogórskim domu powinna się znaleźć ta książka. Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej nasza kultura wzbogaciła się o świetną pozycję.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.