blog
nowe wpisy
03-Grudzień-2018 (07.41), autor: Andrzej Kanclerz

#19654. Moje lektury listopada 2018

W tym miesiącu powróciłem do klasyki.
1.  Ernest Hemingway, Wyspy na Golfsztromie (PIW, Warszawa1973)- pośmiertnie wydana proza i chyba słabsza, przegadana bardzo, ale jest klimat.
2.  Ernest Hemingway, Rzeka dwóch serc (PIW, Warszawa 1973) – opowiadania czytane już kiedyś, dzisiaj trochę rozczarowują.
3.  Blais Cendrars, Historie prawdziwe (Czytelnik, Warszawa 1973) – to jeden z moich ulubionych autorów, ale ten zbiór opowiadań jest chyba najsłabszy, chociaż i tak kapitalny.
4.  Eric-Emmanuel Schmitt, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu (Znak, Kraków 2004) – ta powieść jest chyba kwintesencją stylu Schmitta, a treść tak pozytywna i optymistyczna, że aż mdli.
5.  William Wharton, Dom na Sekwanie (Rebis, Poznań 1996) – świetna powieść o tym jak Wharton kupił barkę na Sekwanie, która mu zatonęła, bo miała zmurszałe dno i jak ustawił ją na kadłubie większej stalowej barki, cysterny na ropę. Powieść o pracy ponad siły, o worku bez dna jakim jest barka i problemach dnia codziennego, gdy żyje się na rzece.
6.  Wiesław Myśliwski, Ucho igielne (Znak, Kraków 2018)– to jedyna nowa powieść przeczytana przeze mnie w tym miesiącu. To klasyczny Myśliwski jakiego znamy z „Traktatu o łuskaniu fasoli”. To powieść o czasie, w którym spotyka się starość z młodością głównego bohatera. To powieść o zapominaniu przeszłości i o wielu innych rzeczach.
 
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.