blog
nowe wpisy
02-Grudzień-2019 (07.35), autor: Andrzej Kanclerz

#24867. Moje lektury października i listopada

1. Drauzio Varella, Klawisze (wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016) – reportaż o pracy w więzieniu Carandiru w Sao Paulo. Autor jest lekarzem, który pracował tam wiele lat. Świat który opisuje jest jak z „Piekła” Dantego.

2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz w opracowaniu T. Pigonia (BN, Wrocław 1970) – już chyba po raz ósmy przeczytałem i jeszcze bardziej mi się podoba. Opracowanie Pigonia ma to do siebie, że na każde dwa wersy utworu przypada dwadzieścia wersów komentarza, a stare wydanie w twardej płóciennej okładce to prawdziwy rarytas.
3. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace (Greg, Kraków 2017) – kolejna lektura, ale jak trzeba to trzeba.
4. Bogumiła Rostkowska, Elusia z Doliny Dramy (Nova Res, Gdynia 2019) – powieść dla dzieci o dziewczynce, która chciała godać po Śląsku, żeby rozumieć co dzieci mówią na podwórku, ale dziadek jej nie pozwalał.
5. Monika Rosenbaum, il. Karolina Kornek Freixial, Poznajcie Tarnowskie Góry (UM w TG, TG 2019) – książka dla dzieci o Tarnowskich Górach, ich historii i współczesności. Słowo i obraz są tu tak samo ważne.
6. Janusz Głowacki, Moc Truchleje (Wielka Litera, Warszawa 2019) – powieść o strajku w Stoczni Gdańskiej z punktu widzenia zwykłego robotnika z wykształceniem podstawowym. Mnie się nie podobała, choć Głowackiego bardzo lubię.
7. Marta Podgórnik, Mordercze ballady, (Biuro literackie 2018) – prowadziłem spotkanie z panią Podgórnik w Salonie Literackim TCK, więc przygotowując się do niego, przeczytałem ten tomik kilkanaście razy. Warto było.
8. Edward Żydek, Godziny ciszy (Śląsk, Katowice 1957) – przygotowywałem się do wykładu o poecie, więc przeczytałem ten tomik kilkanaście razy. Poczyniłem wiele ciekawych spostrzeżeń. Będę o nich mówił w środę 21 listopada w auli Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich przy ul. Gimnazjalnej 24 o godzinie 17:00. Pewnie też o tym napiszę.
9. Maciej Wicher, Bez pokuty (Ridero 2019) – nowy tomik tarnogórzanina. Na razie bez komentarza.
10. Jerzy Pilch, Żółte światło (Wielka Litera, Warszawa 2019) – już dawno pisałem o tym, że Pilch się skończył i zjada własny ogon, ale zawsze czytam jego nową książkę. Teraz też się rozczarowałem.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.