blog
nowe wpisy
09-Luty-2020 (17.27), autor: Andrzej Kanclerz

#25781. Moje lektury stycznia 2020

1. Charles Bukowski, O miłości (Oficyna literacka Noir sur Blanc, Warszawa 2018) – Bukowskiego albo się kocha, albo nienawidzi. Ja należę do tych pierwszych. Piękny tom wierszy o miłości w ogóle, nawet do swojego starego samochodu.

2. Michał Rusinek, Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki, (Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019) – rozumiem, że książka miała był rodzajem kabaretu literackiego. Cytujemy poradniki i opatrujemy je dowcipnym, kulturalnym komentarzem, ale jak na pana Rusinka, którego bardzo cenię, to uważam, że trochę za mało wyszukany pomysł. Po lekturze doskonałych wierszy dla dzieci oczekiwałem dla dorosłych czegoś lepszego.
3. Kate Brown, Czarnobyl. Instrukcje przetrwania (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019) – wiele książek napisano o katastrofie w Czarnobylu, kilka z nich przeczytałem, ale ta jest inna. Autorka jest profesorem historii na Uniwersytecie Meryland. W 1987 r., czyli rok po wybuchu w Czarnobylu studiowała w Leningradzie. Podróżowała po północnej Ukrainie. Zbierając materiały do książki dotarła do dokumentów w 27 archiwach ZSRR, ponadto w archiwach USA, Francji, Włoch, Austrii, Szwajcarii i Holandii. Przeprowadziła wywiady z ponad 40 osobami – naukowcami, lekarzami, cywilami. Odwiedziła fabryki, instytuty badawcze, lasy i bagna strefy skażonej. Zadaniem autorki było udokumentowanie każdego twierdzenia, krzyżowa weryfikacja źródeł i oparcie się na zasobach archiwalnych. Książka liczy 400 stron i bardzo rzetelnie analizuje katastrofę i jej długofalowe konsekwencje.
4. Mirosław Wlekły, Gareth Jones człowiek, który wiedział za dużo (Znak, Kraków 2019) – jest to biografia głównego bohatera filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. Niesamowity facet. Świetnie napisana książka.
5. Jakub Małecki, Horyzont (Wydawnictwo SQN, Kraków 2019) – powieść o żołnierzach cierpiących na zespół stresu pourazowego. Po zakończeniu misji w Afganistanie mieszkają w Warszawie, grają w gry i nie mogą znaleźć sobie miejsca w życiu. Najchętniej wróciliby na wojnę.
6. Paweł Smoleński, Wnuki Jozuego (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019) – kolejna książka o Izraelu. Tym razem poświęcona temu co się dzieje na Zachodnim Brzegu. Świetna lektura dla interesujących się tym co się dzieje w Ziemi Świętej.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.