blog
nowe wpisy
15-Kwiecień-2019 (19.55), autor: Jan Drechsler

#21466. Od tej strony miasta nie znałem

​Wczorajszy wyjazd do Wrocławia udał się pod wieloma względami. Pod wszystkimi względami. Muszę stwierdzić, że od tej strony miasta nie znałem. Może tylko Synagoga Pod Białym Bocianem w jej części oficjalnej, reprezentacyjnej. Wczoraj zwiedziliśmy także mykwę i Małą Synagogę, czyli tłumacząc na mentalność chrześcijańską kaplicę.

Przewodnikiem naszym był pan Jerzy Kichler, znany działacz społeczności żydowskiej. Już dla spotkania się z nim warto było jechać do Wrocławia. Zwiedziliśmy dwa cmentarze żydowskie. Najpierw Nowy, który jest tak nowy jak Kraków przy piramidach egipskich. Ma po prostu krótszą historię niż Stary. Jak na ironię, ten nowszy jest w zdecydowanie gorszym stanie od Starego.

Pan Jerzy wyjawił tajniki pochówku, w skrócie opowiedział o przygotowaniu zwłok. Tematy nieco nie z tego świata. No przecież. Po wyjściu z Nowego Cmentarza powiedziałem:

- Nic tak mnie nie cieszy w życiu jak to, że mogę jeszcze wyjść z cmentarza.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.