blog
nowe wpisy
11-Marzec-2018 (19.03), autor: Jan Drechsler

#15829. Ogień w muzeum

Oczywiście nie ma tu mowy o pożarze w przybytku kultury. Wyrwaliśmy się do Żor, tak! Wyrwaliśmy się, bo przez ostatnie dwa tygodnie niejako nawykliśmy do codziennego poruszania się po wytartych szlakach. Robimy to, a zwłaszcza ja, niczym rejsowy autobus.

Dzisiejszy wyjazd miał nieco inny charakter niż zwykle. Nie tylko rodzinne spotkanie i pogaduszki były celem niedzielnego wyrwania się z naszych dróg powiatowych. Zwiedziliśmy Muzeum Ognia w Żorach. Obiekt rzuca się w oczy przy ul. Katowickiej jak ogień właśnie. Niecodzienna bryła architektoniczna pokryta blachą miedzianą, co w całości kompozycji daje symbolikę ogniska.

Jak jest ta blacha do końca pewny nie jestem. Musi to być stop miedziany, bo całość nie pokryła się patyną, lecz błyszczy w słońcu jak prawdziwy ogień. A w środku jak? Ekspozycja multimedialna bardzo ciekawa, z pewnością doskonała dydaktycznie dla młodzieży, ale fascynująca nieco starszych i nieco bardziej starszych. Placówka warta odwiedzenia.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.