blog
nowe wpisy
18-Maj-2019 (21.33), autor: Jan Drechsler

#21927. Pamiętna data

Wygrana bitwa o Monte Cassino była jedną z najważniejszych w II wojnie światowej. Naczytałem się o niej nieco z książek Melchiora Wańkowicza, a przede wszystkim samego dowódcy, generała Władysława Andersa. Książka jego autorstwa pt. “Bez ostatniego rozdziału” szczegółowo opisuje nie tylko najważniejsze momenty decydującej bitwy, ale także przygotowanie do niej. Dyletantom, którzy wiedzę o prowadzeniu taktyki nabyli z filmów, wydaje się, że wystarczy mieć broń i odwagę, a następnie rozkaz do ataku i albo się zwycięża, albo nie. Opis przygotowań do walki uwidacznia jak wielka jest rola zaopatrzenia w każdy istotny element niezbędny do prowadzenia ataku, jak i zaspokojenia ludzkich potrzeb.

Generał Anders pisał:

”...Jakżeż straszliwy widok przedstawiało pobojowisko. Naprzód zwały nie wystrzelonej amunicji wszelkiego kalibru i każdej broni. Wzdłuż ścieżki górskiej - bunkry, schrony, wysunięte punkty opatrunkowe. Białe taśmy wytyczają rozminowaną drogę. Gdzieniegdzie stosy min. Trupy żołnierzy polskich i niemieckich, czasem splecione w ostatnim śmiertelnym uścisku. Powietrze przesycone wyziewami rozkładających się zwłok…”

Niestety, zwycięstwo zawsze ma imię śmierci.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.