blog
nowe wpisy
06-Listopad-2019 (19.06), autor: Jan Drechsler

#24456. Pasy

​Czytam na stronie internetowej GWARKA wzmiankę o pasach i zaraz coś się kojarzy. Już kiedyś chyba wspominałem o przejściu dla pieszych przed szkołą w Zbrosławicach. Dlaczego są warte uwagi? Z prostej przyczyny, bo one po prostu są, ale nikomu nie służą, bo prowadzą prosto do rowu. Jeszcze nie widziałem nigdy, żeby ktoś przechodził tamtędy przez jezdnię. Zresztą po co, skoro i tak po przeciwnej stronie nie ma chodnika.

Przejście dla pieszych jest często tak wyznaczone, że już gorzej nie można tego uczynić. W Radzionkowie wjeżdżając w ul. Szymały od pl. Letochów są na skrzyżowaniu pasy i bardzo słusznie, bo jest tam w pobliżu przystanek autobusowy. Problem jest w tym, że pieszy na jezdnię wychodzi zza grubego drzewa i kierowca zmuszony jest ostro hamować. Zwłaszcza, kiedy przechodząca osoba musi (tak, musi!) bawić się telefonem.

Zdarzają się przypadki, że przepuszczając pieszego kierowca obdarowany bywa uśmiechem albo gestem wdzięczności. Niby obowiązku nie ma, ale zawsze przyjemniej się robi i sympatyczniej. Dzisiaj tak uczyniła dziewczynka w Rojcy i jest to drugi przypadek ze strony młodej osoby jaki mi się zdarzył, a jeżdżę już kilkadziesiąt lat. Najczęściej, zwłaszcza gdy przechodzi grupka młodzieży, zwalniają kroki lub pokazują środkowy palec. To też jest kultura użytkowania jezdni, o której ostatnio coraz głośniej.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.