blog
nowe wpisy
22-Styczeń-2020 (18.28), autor: Jan Drechsler

#25543. Pismo gotyckie

​Niedawno, bo w poniedziałek stwierdziłem, że często muszę znać sprawy, które wcale mi nie są potrzebne do codziennego funkcjonowania. Zmuszony jestem dowiadywać się o czymś, bo jest mi to potrzebne w konkretnym tekście. Koleżanka wtedy skonkludowała, że uczę się w ten sposób lub poznaję ciekawe zdarzenia. Ma nieco racji, ale faktem jest, że zaśmiecam sobie mózgownicę.

Przed momentem zmuszony byłem (jaki tam zmuszony, sam zapędziłem się w pisaniu!) napomknąć o piśmie gotyckim. Tak pisano w Niemczech jeszcze przed wojną. W rodzinnym domu było sporo pozycji pisanych gotykiem, przede wszystkim były to wartościowe podręczniki i opracowania weterynaryjne, ale nie tylko. Ojciec interesował się sztuką, dlatego i z tej dziedziny pozycje posiadał. Nota bene część odziedziczyłem. Gotyk nie jest dla mnie zjawiskiem nieznanym, ale teraz dopiero dowiedziałem się fachowej nazwy - Kurrentschrift.

Gdyby nie to, że kura po niemiecku zwie się die Henne, można by stwierdzić, że gotyk to pisanie kury. Trochę tak wygląda.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.