blog
nowe wpisy
19-Czerwiec-2019 (21.03), autor: Jan Drechsler

#22411. Postać z wysepki

​Do żebraniny mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony jestem zdania, że pieniądz jest ekwiwalentem wykonywanej pracy i społecznie uczciwe jest zarabianie. Chęć otrzymania pieniędzy za nic jest równoznaczne jeśli nie z kradzieżą, to już z pewnością z oszustwem.

Drugą stroną medalu… Nazwijmy to drugą stroną brudnej, wyżebranej złotówki jest niejednokrotny akt desperacji człowieka załamanego sytuacją życiową. Brak jakichkolwiek środków potrzebnych aby egzystować lepiej żeby zmusił do wyciągnięcia ręki i skamlanie o ofiarę, niż targnięcie się na własne życie.

Od jakiegoś czasu po wąskich wysepkach na skrzyżowaniach Obwodnicy spaceruje dziwna postać. Stosunkowo młody mężczyzna, którego nogi kończą się na wysokości kolan. Ma zrobione stopy do tyłu i trzeba przyznać, że porusza się dziarsko. Zawsze ogolony, czysto ubrany, a do tego uśmiechnięty. Kilkakrotnie chciałem mu nawet coś wrzucić do plastikowego kubka trzymanego w dłoni z gestem proszalnym, ale nie byłem w stanie na czas wygrzebać portfela z kieszeni.

Wczoraj nawiedzili go dwaj policjanci, kiedy “zarabiał” na skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego. Wyglądało na to, że mają zamiar go usunąć, ale nic takiego się nie stało. Oni poszli, on został i nadal wyciągał rękę z kubkiem do szyby przy kierowcy auta. Rzuciłem mu coś.

Dzisiaj go już nie widziałem. Może ciepło było uciążliwe, może nie?

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.