blog
nowe wpisy
05-Czerwiec-2018 (19.21), autor: Jan Drechsler

#17092. Prawo słabszego

​Takie prawo powinno obowiązywać na drodze, co w konsekwencji nakazywałoby silniejszemu zwracanie bacznej uwagi na pieszych, rowerzystów i mniejszych użytkowników. To nie znaczy, że jestem zwolennikiem głupoty i bezmyślności, a one nie są uzależnione od formy poruszania się, ale od indywidualnych cech danego osobnika.

Rowerzysta wyjeżdżający zza furgonetki prost pod samochód osobowy mógł tylko się cieszyć, że akurat tym autem nie kierował wariat. Inny, który zajeżdżał drogę na skrzyżowaniu podporządkowanym też powinien cieszyć się, że nie trafił do kroniki wypadków. Mamuśka z dwojgiem przedszkolaków i dodatkowo pchająca niemowlaka wprost pod koła, nie wiem, co takiego miała ważnego do powiedzenia przez telefon komórkowy.

Zastanawia mnie zjawisko odwrotnej korelacji pomiędzy ważnymi cechami cywilizacji. Im większe jest niebezpieczeństwo, tym mniejsza rozwaga. Jestem przekonany, że nic się nie da naprawić legislacją. Jedynie edukacja da efekty. Pod warunkiem, że nie będzie jej prowadzić rowerzysta samobójca lub mamuśka rozmawiająca przez telefon na środku jezdni z koleżanką o obiedzie albo fryzjerze.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.