blog
nowe wpisy
16-Sierpień-2019 (18.42), autor: Jan Drechsler

#23220. Setna rocznica

​Pierwsze powstanie śląskie wybuchło 100 lat temu. Opracowań na ten temat i w ogóle poglądów na całość wydarzeń na Śląsku w tamtych latach jest sporo. Nie mnie opiniować, oceniać, wnioskować. Przyjmuję status quo, chociaż w niektórych kwestiach byłbym bardziej zadowolony, gdyby historia była łaskawsza.

Dziwią mnie (eufemizm!) obecne poglądy niektórych rodaków - Ślązaków, którzy wplątując historię w obecny stan polityczny dokonują przenicowania wartości. Niemcom nie udało się przez setki lat zgermanizować Górnego Śląska, najpierw im nie zależało uważając ten region za koniec świata, a później traktując rdzennych mieszkańców jako siłę roboczą. Jeśli ktoś nie pała sympatią do obecnej władzy, wcale nie musi zaraz stawać się germanofilem. A z drugiej strony patrząc na teraźniejszość stwierdzam, że nie zauważyłem, żeby opozycji zabroniono świętować śląskie rocznice po swojemu.

Po swojemu, czyli jak? To już jest problem, bo nawet w tej sprawie koncepcji nie ma.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.