blog
nowe wpisy
07-Listopad-2019 (20.25), autor: Jan Drechsler

#24480. Silbo

​Porozumiewanie się między ludźmi jest możliwe dzięki, między innymi, umiejętnościom lingwistycznym. Na świecie języków jest bardzo dużo, do najważniejszych, czyli tych, którymi mówi większość mieszkańców globu należą: angielski, hiszpański i chiński. Następnie należałoby wymienić te, którymi operują mniejsze populacje, co nie znaczy, że ich waga jest mniejsza.

Jest też ogromna ilość języków niszowych, charakterystycznych dla małych grup. Jednym z takich zanikających już jest język silbo. Używany jest przez ludność Gomery, wyspy należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Silbo to język gwizdany. Silbador, czyli człowiek posługujący się silbo jest w stanie prowadzić rozmowę na odległość kilku kilometrów.

Zazdroszczę mieszkańcom Gomery. Też chciałbym gwizdać na wszystkich z dala i robić swoje.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.