blog
nowe wpisy
14-Lipiec-2018 (20.37), autor: Jan Drechsler

#17649. W górach

​Cały czas jesteśmy w górach, ale dzisiaj mieliśmy je nie tylko przed oczami, ale także w nogach. O świcie wybrałem się nareszcie na przechadzkę po Jedlinie, co było równoznaczne ze schodzeniem i wspinaniem się pod górę. Spotkałem się także z personą ze szczytów polskiej władzy, z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Niestety nie z żywym, ale z metalowym odlewem jego postaci.

Po śniadaniu wypad na Zamek Grodno. Odkryłem dlaczego niektóre zamki było niezdobyte. Po prostu napastnikom nie chciało się wchodzić po stromym zboczu. Nam się chciało, a poszliśmy jeszcze wyżej, bo na sam szczyt zamkowej wieży. Z moim lękiem wysokości, był to wyczyn niemały, ale fizycznie problemu nie było. Kondycja jest.

Następnie nieco minorowe miejsce, bo walimskie sztolnie Kompleksu Rzeczka, tym razem nie na szczycie, ale u stóp góry. Przewodnik bardzo rozsądnie przedstawiał tragiczne tajemnice obiektu. Wspominał także o obiegowych bredniach rozsiewanych przez bezsensownych głosicieli sensacji. Ja na koniec zwiedzania porozmawiałem z nim chwilkę. Stwierdziłem, że według mnie były w tym miejscu prawdopodobnie planowane magazyny żywności. Przewodnik zrobił wielkie oczy i odrzekł, że faktycznie ta wersja ma sens. Nawet współcześnie jacyś przedsiębiorcy chcieli podziemne hale wydzierżawić na magazyny wina i dojrzewalnie serów. Moją teorię oparłem na tym, że w tamtych czasach chłodnictwo było w powijakach i większość magazynów musiała znajdować się w podziemiach. W Walimiu wystarczyło wykuć hale magazynowe we wnętrzu góry, żeby móc utrzymywać naturalnie niską temperaturę.

Zresztą co tu długo szukać. A co znajdowało się w Tarnowskich Górach na obecnym dworcu autobusowym?

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.