blog
nowe wpisy
19-Kwiecień-2019 (17.11), autor: Jan Drechsler

#21554. Wielki Piątek

​Śmierć na krzyżu, a przedtem sąd u Piłata i przejście na Golgotę. Te elementy Męki Pańskiej są dzisiaj wspominane w Kościele. Z jednej strony tragedia Jezusa, a z drugiej męka za nasze przewinienia. Do tej pory trudno mówić o elementach radości w świecie chrześcijan, wszystko osnute jest mgłą zdrady, zaparcia się - to było wczoraj, a dzisiaj - niesprawiedliwy sąd i wyrok pod publikę. Już samo to, co się z Jezusem działo w Jerozolimie nadaje się do potępienia, a przecież On i za całe zajście cierpiał.

W dzisiejszych wspominaniach wydarzeń sprzed lat napotykamy na epizod z dwoma łotrami. Dyzma i Gestas także umierają śmiercią męczeńską. Ten pierwszy zdobywa się na akt skruchy, drugi jeszcze sobie drwi. Dwie krańcowo różne postawy, które dotrwały do dnia dzisiejszego. Bezsensowna zatwardziałość, czy ona nie jest bielmem na oczach, które uniemożliwia logiczną analizę rzeczywistości? Podlizywanie się Bogu w godzinie śmierci także ma ambiwalentne walory, ale jakoś bardziej sympatyzujemy z Dyzmą, któremu przed agonią zrodziła się sensowna myśl.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.