blog
nowe wpisy
24-Styczeń-2020 (21.40), autor: Jan Drechsler

#25600. Wirusy z koroną

​W związku z popłochem, słusznym zresztą, bo z mikroorganizmami żartów nie ma, a zwłaszcza z wirusami, zrobiłem sobie maleńką powtórkę z wirusologii.

Koronawirusy należą do RNA wirusów i posiadają charakterystyczną strukturę powierzchniową. Przy kontrastowym barwieniu negatywowym wykazują wieniec kulistych promieni o długości 15 nm. Jest on podobny do korony słonecznej i stąd wzięła się nazwa tych zarazków. Wielkość cząsteczek wynosi 80-100 nm. Korona wirusy są wrażliwe na działanie rozpuszczalników tłuszczów. Ich rozwój odbywa się w cytoplazmie przez pączkowanie w cysternach lub pęcherzykach.

Więcej nie piszę, bo gdybym nawet przepisał wiele mądrości, to i tak nic nie pomoże biedakowi, który zaraził się tym paskudztwem. Najważniejsze jest żeby nie sugerować się nazwą i nie wnioskować, że koronawirusy atakują jedynie królów, królowe i ich rodziny. Nie jest prawdą również to, że zakażenie jest równoznaczne z możliwością koronacji albo przynajmniej adopcji przez rodzinę królewską.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.