blog
nowe wpisy
01-Listopad-2014 (22.04), autor: Jan Drechsler

#3263. Wszystkich Świętych

Zatrzymałem samochód przy cmentarzu, bo zauważyłem osoby krzątające się przy straganach mimo wczesnej pory. Miałem zamiar kupić znicze, może coś jeszcze z ozdób na groby. Niestety nie nabyłem niczego, bo te budy oferowały odpustowe słodycze. Rozumiem, że zniczy nikt nie sprzedaje o godzinie 5:10, ale dlaczego makrony, inne ciastka i jakieś żelki?
Wszystkich Świętych… dzień, raczej okres razem z Dniem Zadusznym, w którym mieszają się religijne obrzędy z pogańskimi… e! Może raczej nazwijmy je pradawnymi. Wiara z niewiarą, rozsądek z niewiarygodnością makabrycznego wyobrażenia życia po śmierci, strachy i upiory z przewidzeniem i przeinaczeniem realiów. Przeczyć całemu zjawisku, czy brnąć w labirynt bigoteryjnego nurtu klepania bezmyślnych pacierzy? Raczej praktykować kultywowanie tradycji religijnych i wierzeniowych. Listopadowe święta zmarłych są częścią naszej kultury nie tylko chrześcijańskiej, ale i świeckiej, tej dalekiej od jakiegokolwiek wyznania. Szanując zmarłych szanujemy siebie.

„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.