Zdaniem Tarskiego - blog polityczny

17.04.2018

Co to jest?

Stali z pochodniami w rękach i wrzeszczeli coś rytmicznie. Nie wiedziałem, ani kto to, ani gdzie są. Potem zobaczyłem, że to Jasna Góra w Częstochowie, a ekipa z pochodniami to naziole, zwani także “młodzieżą patriotyczną”. I w ten sposób skończyła się dla mnie Cżęstochowa.

Wiel-ka-polska-ka-to-licka!!! Brzmiało, jak kiedyś słynne Sieg heil! Miałem wrażenie, że to Parteitag w jakiejś Norymberdze, albo w innym Monachium. Ale nie, to był dziedziniec jasnogórski. Naziole stali tam, gdzie (ponoć) duchowe serce Polski, o parę metrów od obrazu, przed którym spora część narodu pada na twarz. Stali i skandowali różne rzeczy, z których to, że Polska ma być dla Polaków jest łagodnym zaśpiewem. 

Kto ich tam wpuścił? Augustyn Kordecki, przeor klasztoru jasnogórskiego z czasów szwedzkiego potopu chyba się w grobie przewraca. Pielgrzymka narodowców jest czymś, co pasuje do tego miejsca, jak... No właśnie, jak co? Starałem się wysłuchać, zobaczyć, jaki jest stosunek Kościoła do tych wydarzeń. Czekałem, niechby ktoś z episkopatu głos w tej sprawie zabrał, że to incydent, że pochodnie, race, rytmiczne skandowanie nacjonalistycznych haseł to incydent, wypadek przy pracy. Ale nie, nic takiego nie nastąpiło. Ot, naziole są mile widzianymi gośćmi w tym miejscu. Myślałem także, że może minister od policji Brudziński coś powie, bo jak była afera z wafelkami, to pluł się, że dla takich miejsca tu nie ma. Nie przemówił, myślałem, że może premier, prezydent...

A potem zobaczyłem ONR-owców w sali BHP w Gdańsku. Jeden z nich przemawiał na tle logo "Solidarności". I też nic. I jak maszerowali przez Gdańsk też nic. Tylko prezydent Adamowicz coś tam mówił, ale co on może? Pomyślałem, że to już było. Już byli tacy, którzy przymykali oko na podobne wydarzenia. A historia lubi się powtarzać.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.