Zdaniem Tarskiego - blog polityczny

10.10.2017

Niekompetentni lecz pożyteczni

Idą wybory. To widać. Widać po ataku wszelkiego rodzaju propagandzitów. Niekompetentnych, lecz wiernych panu, gotowych na to, by za parę złotych tracić twarz. Zresztą, czy można stracić coś, czego się nie ma?

Nieodżałowanej pamięci Włodzimierz Iljicz Uljanow, zwany także Leninem mówił o takich per pożyteczni idioci. I dzisiaj określenie klasyka nie straciło na aktualności. Pełno wokoło takich, którzy zdecydowali się opisywać rzeczywistość patrząc tylko z jednej, "właściwej" strony. To, co robią nie ma niczego wspólnego nawet z pozorami obiektywizmu, ale poklask jest. Pożytecznych idiotów przyjemnie się niektórym słucha. Teza przekazu jest oczywista, myśl prosta (trudno żeby było inaczej), a i rozumieć nie ma czego, bo przeca nie o rozumienie czegokolwiek tu chodzi. Chodzi tylko o to, by było głośno i możliwie jak najbardziej smrodliwie. 

Propagandzistom najlepiej idzie manipulacja. Niby wszystko, co do publicznej wiadomości podają, to szczera prawda, jak to mówią Ślązacy, nie idzie pedzieć, ale... Właśnie. Wyrwana z kontekstu prawda, nawet najprawdziwsza z prawdziwych, zestrzelona z dowolnie postawioną tezą, byle tylko do niej pasowała, potrafi zmienić wymowę faktów. Ot, na przykład, wybudowali przystanek, niedaleko mieszka radny, więc dla kogo ten przystanek? Przecież to jasne, że dla radnego, a to, że w pobliżu mieszka iluś tam ludzi to już można przemilczeć. Zaczyna się więc roić od "rewelacji" najrozmaitszych, od odkryć w stylu, że ten, kto siedzi za biurkiem i nie macha w robocie łopatą, to cały dzień nic nie robi. 

To normalne w przedwyborczym czasie. Im bliżej będzie wyborów, tym więcej będzie bredni. Nagle okaże się, że tak naprawdę to wszystko zawdzięczamy tym, a nie tamtym, że tamci to tak naprawdę folksdojcze i piąta kolumna, a ci to prawdziwi patrioci, że cała kasa idzie do Bobrownik i do Pniowca, a gdzie indziej nie, a ten i tamten urzędnik to pociotek tego pana i dlatego zarabia, ba, dla niego ten etat stworzono. Do tego wszystkiego poda się jeszcze do publicznej wiadomości kilka faktów w stylu ile to pieniędzy zmarnowano na organizację banku komunalnego, który miał powstać (to nic, że 30 lat temu) i nigdy nie powstał i będzie git. Propagandzista dostanie kasę, prosty lud kupi to, co wyprodukuje, ale... 

O "ale" następnym razem. Pozdrawiam, szczególnie ciepło krytyków, zwłaszcza tych z "dobrymi argumentami". Jacek


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.