Zdaniem Tarskiego - blog polityczny

30.09.2017

Siła przyzwyczajenia

Ponoć przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka. No, może niedokładnie tak to brzmiało, ale coś w tym stylu. Chodzi o to, że jak się człek do czegoś przyzwyczai, to mu to później trudno z siebie wypędzić. I będzie walił gnioty jeden za drugim, ludzie się będą z niego śmiali, a on nawet nie będzie wiedział, co się dzieje.

Ten przydługi wstęp ma wprowadzić ewentualnego Czytelnika w temat, jaki chcę poruszyć. Oczywiście opisywane poniżej zdarzenia są fikcyjne, a wszelka zbieżność i podobieństwo do postaci i zdarzeń rzeczywistych jest tylko kwestią przypadku. Przecież w realnym świecie nie dzieją się takie rzeczy, a osoba "powszechnie szanowana" nie posuwa się do takich metod działania. Ale przejdźmy do rzeczy.

W pewnym mieście żył sobie spokojny facet imieniem, powiedzmy, Wacek i paru działaczy pewnej bardzo ważnej organizacji. Wacka wkurzało, i zawsze o tym głośno mówił, wszelkiego rodzaju sobiepaństwo, stawianie jednych ponad drugimi, denerwowało go prostactwo, mierził brak manier, wkurzały do granic wytrzymałości hipokryzja i fałsz, a drgawki wywoływał już sam widok gęb pełnych frazesów. Słowem Wacek nie znosił chamstwa. Niestety, nie żył w świecie idealnym i od czasu do czasu, niczym ze ścianą, zderzał się z tym, czego tak bardzo nienawidził. 

Pewnego razu przełożonego Wacka odwiedził ów działacz. Ni mniej ni więcej tylko doniósł na Wacka, że ten wygłaszając pewną opinię, nastąpił mu na odcisk. Działacz, oczywiście, był tym oburzony, bo jak to, przecież nie można, jak zrobił to Wacek, porównywać go z innymi, bo on przecież tymi ręcami bolszewika gonił i złogi ubeckie zomowskie i milicyjne wyrywał, więc co, chyba mu wolno, no nie, chyba ma z tego tytułu jakieś prawa. No nie?

I donosił działacz na Wacka dobrych kilkanaście minut. A Wacek zastanawiał się, skąd u działacza taka skłonność do skarżenia się innym. Skąd dar znajdowania w sobie siły na to, by przyjść i pluć do ucha tylko po to, by szef wziął Wacka na dywan, opi..., a najlepiej jeszcze ukarał przykładnie? Wszak działacz powinien się brzydzić tego rodzaju metodami, bo w czasach przebrzydłej komuny na niego też donoszono i wie on doskonale, lepiej niż ktokolwiek inny, że donos to rzecz obrzydliwa.

Ale, widocznie tak nie było. Działacz wychodził najpewniej z jakże słusznego założenia, że źle, bardzo źle jest, kiedy na niego donoszą. Ale, z drugiej strony, dobrze jest, kiedy on w słusznej przecież sprawie "trzepie ucho" na czyjś temat za jego plecami oczywiście. I zadumał się Wacek, skąd u działacza takie przyzwyczajenia. Myślał, myślał, a to, co wymyślił, zachował dla siebie. Bo po jakiego grzyba dzielić się z kimś własnymi przemyśleniami. Jeszcze ktoś nie zrozumie i będzie szum, albo nie daj Boże zaś poleci do szefa i zaś będzie go informował na zasadzie "nie wiem czy to ważne, ale".

Jako że historia ta od początku do końca jest zmyślona, nieprawdziwa, a wszelkie podobieństwo jest dziełem przypadku, dodać mogę tylko tyle, że donos działacza był nie całkiem, że tak powiem, prawdziwy. I zamknę temat raz na zawsze, bo po co się denerwować? Nawet wtedy, kiedy powodem zdenerwowania są historie wyssane z palca. Pozdrawiam. Jacek Tarski


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.