Zdaniem Tarskiego - blog polityczny

12.09.2017

W dymie grilowanego wusztu, w oparach krupnioka

Jak to mówią, Gwarki, Gwarki i po Gwarkach. Miałem wrażenie, choć w imprezach zbyt aktywnie nie uczestniczyłem, że ludzi na Gwarkach było tak z jedną trzecią więcej, niż rok, czy dwa lata temu. Ale nieważne, bo uwagi na temat tarnogórskiej imprezy są tylko na marginesie. Niestety, nie da się skupić na zabawie w dymie grilowanego wusztu i oparach grzanych krupnioków, gdy z mediów bombardują nas co chwila nowymi pomysłami ekipy spod znaku “dobrej” zmiany.

I tym razem do pieca przyłożył Jarosław, prezes wszystkich prezesów, mąż opatrznościowy, naczelnik państwa, niekoronowany władca wschodnich rubieży RP, pierwszy turysta RP, pierwszy wędkarz RP i w ogóle pierwszy w RP. Oto pan prezes, przemawiając z wysokości swego urzędu, to jest chciałem powiedzieć stołeczka, jaki mu noszą na smoleńskie miesięcznice, mówił o tym, że będzie IV Rzeczpospolita, że nadejdzie dzień, w którym Polska zostanie naprawiona. Jedno z kolejnych zdań brzmiało: "Bądźcie pewni, że będziemy mieli taką Polskę, że nikt nam nie narzuci woli z zewnątrz. Nawet jeżeli w pewnych sprawach pozostaniemy sami w Europie, to pozostaniemy!". I tu dopiero zrobiło się groźnie. Wiemy bowiem, że wizje pana Jarosława są, delikatnie rzecz ujmując, osobliwe. Przykrawanie zaś świata do jego wyobrażeń to dobra tradycja w PiS-ie. Pan prezes jednak o świecie pojęcie ma osobliwe. Jakież bowiem pojęcie może mieć facet, który nie ma rodziny, mieszka z kotem, do niedawna nie miał konta w banku, nie ma prawa jazdy, a zamiast przyjaciół gromadzi wokół siebie osoby, które z bliskości czerpią li tylko polityczne korzyści? Jakże na temat Europy, jakakolwiek by ona miała być lub nie być, może wypowiadać się facet, który tej Europy nie zna, który nigdy nie siedział przy stole z innymi ludźmi, który nie widział i nie zna innych obyczajów, nie spróbował innych potraw, nie pił piwa z browarów w Belgii, Holandii, Czechach, Niemczech? 

Ja dziękuję. Nie chcę, by taki gość modelował mi świat, w którym żyję, by pośrednio decydował o tym, gdzie pojadę na wakacje, z kim się spotkam, z kim będę rozmawiał. Niech sobie pan prezes modeluje kraj, w którym zamieszkają panowie:Ziobro, Macierewicz, Błaszczak, Jojo Brudziński, wicepremier z tabletu, cierpiąca męki premierzyca Szydło, viceminister Jaki i paru innych. Ale mnie niechaj w swoją IV Rzeczpospolitą nie wpycha. Ja wolę tu, w Europie, którą powolutku poznaję, której ja daję się poznać, w której jest jeszcze tyle pięknych miejsc do odkrycia. Tak, wiem, że niektórzy właśnie z tego powodu nazywają mnie lewakiem, gadają po kątach, żem komunista i kto tam jeszcze. Niech będzie, zgadzam się. Byle tylko zostawić mnie w tej znienawidzonej Europie. Znienawidzonej, bo otwartej, tolerancyjnej, patrzącej w przyszłość, nie szukającej upiorów przeszłości, nie tropiącej agentów itd. Tyle.

I Jeszcze jedna refleksja, tym razem na tematy lokalne, ale będące na styku z polityką na poziomie całego kraju. Pisałem nie tak dawno o radzie miejskiej w Tarnowskich Górach, a clou moich przemyśleń było takie, że (in gremio) ta rada najwyższych lotów nie jest. Czemu? Pewno z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że wybór spośród kandydatów był taki, jaki był. Jednomandatowe okręgi wyborcze spowodowały, że zdominowane przez jedno ugrupowanie miasto było w stanie dać mi... A może inaczej, nie dać mi specjalnie prawa wyboru. I dlatego sytuacja jest taka, jaka jest. A jaka będzie? Zobaczymy. W każdym razie zapowiada się ciekawie. 


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.