kultura i rozrywka

Festiwal WATCH DOCS 17-20.10

17 października 2017, godz. 19.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

To wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego. Jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Festiwal łączy najlepsze, najbardziej intrygujące dokumenty ze spotkaniami z ekspertami z różnych dziedzin. WATCH DOCS na stałe wpisał się w repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym w TCK i cieszy się ogromną popularnością. W tym roku zobaczymy 11 filmów i wysłuchamy dwóch wykładów.

17 PAŹDZIERNIKA, WTOREK

19.00 - film „Gułag – trudna pamięć” (2016, napisy)

Po upadku komunizmu na terenie jednego z obozów wchodzących w skład sowieckiego Gułagu historycy i byli więźniowie założyli Muzeum Historii Politycznych Represji Perm 36. Ale w putinowskiej Rosji propaguje się inne spojrzenie na stalinowską przeszłość. Muzeum zostało znacjonalizowane, a część ekspozycji zamknięta. Byłą dyrekcję oskarża się o zbytnie eksponowanie punktu widzenia ofiar. W filmie Kerstin Nickig poznamy opinie byłych strażników. Ale spotkamy też Sergieja Kowaljowa, który właśnie w obozach pracy regionu permskiego spędził siedem ze swoich więziennych lat, a także młodych wolontariuszy Stowarzyszenia Memoriał. Nicking dokumentuje dla nas znamienny epizod dramatycznej i nierównej rosyjskiej walki o społeczną pamięć.

19.44 - film „Wielki Mur” (2015, napisy)

Pomysł, by z klasycznego tekstu Franza Kafki – Budowy chińskiego muru – uczynić niejako komentarz do trwającego migrancko-uchodźczego kryzysu, był niewątpliwie bardzo ryzykowny. A jednak w filmie Tadhga O’Sullivana przyniósł zaskakująco świeży efekt – wydobył satyryczny i subwersywny potencjał Kafkowskiej prozy, nie spłaszczając jej głębi. Wielka w tym oczywiście zasługa wizualnej elokwencji reżysera, umiejętnego budowania i rozładowywania napięć, a także mistrzowskiej synchronizacji rytmów tekstu, obrazu i towarzyszącej im muzyki. Europejski wielki mur, mający nas chronić przed ludami z Południa, podobnie jak ten chiński charakteryzuje nieciągłość, różnorodność form i wątpliwa użyteczność. Kiedy zaczęła się jego budowa?

18 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA

19.00 - film „Miejscy kowboje” (2016, PL)

Paweł Ziemilski zabiera nas na zieloną wyspę, kojarzącą się z dobrobytem i miejscem emigracji wielu Polaków. Ale już pierwsza scena filmu przynosi obraz Irlandii, którego mało kto mógłby się spodziewać. Widzimy kilkunastoletnich chłopców pędzących na koniach i wyścigowych bryczkach po ulicach przedmieść Dublina. Następnie towarzyszymy im w "polowaniu" na bezpańskie konie żyjące na pobliskich łąkach i poznajemy codzienność miejskich kowboi. Okazuje się, że konie to nie tylko zabawa i sposób na zabicie wolnego czasu, ale też ucieczka od narkotyków i trudnych wspomnień, nadzieja na lepsze życie. Światełko w tunelu szarej codzienności bez perspektyw na robotniczych przedmieściach dotkniętych ekonomicznym kryzysem.

19.30 - film „Walka z szatanem” (2015, PL)

Czy w dzisiejszych czasach można wypędzać złe duchy? Czy to domena książek o Harrym Potterze i RPG, czy otaczająca nas rzeczywistość? W Watykanie w 1998 roku papież Jan Paweł II przywrócił praktykę egzorcyzmów. Ten kierunek utrzymali także jego następcy. Warto w takim razie zastanowić się, czy wśród nas żyją opętani. A może zjawisko, które kojarzy nam się ze średniowiecznym zabobonem, zawsze towarzyszyło ludzkości i należy z nim nadal walczyć?

20.45 - film „Licząc dni” (2015, napisy)

Zdaniem ekspertów nawet 30% kobiet w Afryce Wschodniej może cierpieć na bezpłodność. Spotyka je społeczna pogarda i wykluczenie. Z reguły opuszczane przez mężów samotnie walczą o przeżycie. Czy taki los spotka też Medias, szczęśliwą w małżeństwie z Williamem, ale wciąż bezdzietną? Jeśli okaże się, że jest bezpłodna, William poszuka sobie innej żony. Chyba że w sukurs przyjdzie nowoczesna medycyna. W tym regionie świata in vitro może pomóc nie tylko w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie, ale i w utrzymaniu się na powierzchni społecznego życia.

21.00 film - „Trzy rozmowy o życiu” (2016, PL)

Julia Staniszewska decyduje się zarejestrować trzy rozmowy ze swoją matką dotykające bardzo bolesnego tematu. Okazuje się, że te same pojęcia, takie jak zrozumienie, wsparcie i miłość, inaczej rozumie matka - lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka - agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Trudne pytania zadawane przez córkę wprowadzają niepokój w poukładanym przez dogmaty Kościoła świecie matki, a słowa matki nie mieszczą się w systemie wartości córki.

19 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK

18.00 - wykład „Doniecka Republika Ludowa na Ukrainie”

19.00 - film „Zrób sobie kraj” (2016, napisy)

Anthony Butts w swoim nowym filmie przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, brytyjski reżyser przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Z jednej strony ujawnia korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”, z drugiej – uświadamia nam, że do władzy pomógł im dojść autentyczny społeczny protest.

20.20 - film „Model Erpatak” (2014, napisy)

Érpatak to niewielka miejscowość we wschodnich Węgrzech, której sołtysem jest przedstawiciel ultraprawicowego ugrupowania Jobbik. Zoltán Mihály Orosz wprowadził do Érpatak rządy twardej ręki. Porządek, dyscyplina i kontrola – to kluczowe pojęcia modelu, który ma pomóc w stworzeniu „świętej, organicznej dyktatury”. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”. Ci ostatni to głównie Romowie i nieliczni zwolennicy „zgniłej” demokracji. Opieka socjalna jest w Érpatak przywilejem, na który trzeba sobie zasłużyć: bezrobotni, by utrzymać prawo do zasiłku, muszą brać udział w pokazowych pracach publicznych.

21.37 - animacja „Oko za oko” (2016)

Animowany dokument trójki studentów ze szkoły filmowej w Badenii-Wirtembergii zasłużenie zbiera laury na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. „Oko za oko” to krótka, przejmująca opowieść o strasznej winie i koszmarnej karze. Jej bohaterem jest Frederick Baer, skazany za podwójne morderstwo na karę śmierci i od ponad dziesięciu lat czekający na wykonanie wyroku w więzieniu stanowym w Indianie.

20 PAŹDZIERNIKA, PIĄTEK

18.00 - wykład „Czy choroba psychiczna musi oznaczać wykluczenie społeczne?”, prowadzenie: dr Anna Pietrasińska-Wojna

19.00 - film „Ikona” (2016, napisy)

„Ikona” przywodzi na myśl wiek XIX, nie tylko przez skojarzenia z klasyczną literaturą rosyjską, z której jakby żywcem wyjęta jest postać prowincjonalnego, syberyjskiego psychiatry, snującego rozważania o tym, gdzie mieszka dusza. Symboliczny wydaje się też budynek carskiego więzienia 180 km na północ od Irkucka, w którym dziś mieści się szpital. Pięciu lekarzy opiekuje się tu tysiącem pacjentów. Opuszczenie szpitala jest niemożliwe, jeśli nie przyjedzie po kogoś rodzina. W szpitalu oprócz chorych psychicznie spotkamy więc także nikomu niepotrzebnych starszych i młodych ludzi, dziewczynki z domu dziecka, dla których zabrakło tam łóżek, byłych rezydentów poprawczaka. Ten – według słów reżysera – „społeczny śmietnik” nie jest więc tylko figurą wykluczenia, jak w wielu przecież filmach o psychiatrycznych instytucjach, ale jego dojmująco dosłowną rzeczywistością.

19.51 - film „Masz problem” (2015, napisy)

Debiutancki film Esry Piké przybliża nam dylematy pracowników opieki społecznej w holenderskim Groningen. Ich klienci to ludzie, którym nie powiodło się w życiu: Bernadette jest alkoholiczką, mieszkający w przyczepie kempingowej Robert ma problemy psychiczne. Trudno się z nimi rozmawia, jeszcze trudniej nakłonić ich do najprostszych działań, które mogłyby znacząco ułatwić im życie. Choć ich wysiłki nie przynoszą łatwo zauważalnych efektów, Thea i Albert – Jan wciąż próbują nawiązać realny kontakt z podopiecznymi. Ale jak dalece mogą ingerować w ich życie?

Na wszystkie projekcje i wykłady wstęp wolny. Darmowe wejściówki dostępne w kasie Tarnogórskiego Centrum Kultury.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.