Gorczycki Festiwal w Radzionkowie

09 listopada 2018, godz. 19.00
Radzionków, CK "Karolinka", pl. Jana Pawła II 2

Koncert wpisujący się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i ponadto uświetniający 20. rocznicę uzyskania samodzielnych praw miejskich przez Radzionków 

Usłyszymy fragmenty powszechnie znanych, jednych z najbardziej efektownych utworów orkiestrowych Georga Friedricha Händla – Muzykę ogni sztucznych i Muzykę na wodzie. Stanowią one przykład barokowej muzyki rozrywkowej i przeznaczone były do wykonywania na otwartej przestrzeni. Oba dzieła powstały na zamówienie królów Wielkiej Brytanii. Händel otworzył nimi uszy Brytyjczyków na nowe kombinacje instrumentów. Suity te,tak jak inne kompozycje Händla,cechuje niezwykła inwencja melodyczna i oryginalność.

Dzieło z muzyką BernsteinaWest Side Storyjest jednym z najsłynniejszych musicali w dziejach kina i muzyki. Utwór jest oparty na kanwie ponadczasowego dramatu Williama Szekspira o miłości Romea i Julii.Utwór ten przypominaw warstwie dźwiękowej bardziej klasyczne dzieło symfoniczne niż sceniczny melodramat z piosenkami. Bernstein połączył sztukę warsztatowej perfekcji kompozycji z elementami na wskroś amerykańskimi, sprawiając, że dzieło stało się urzekająco dwoiste. Od premiery w 1957 roku w ciągu dwóch lat musical wystawiano na Broadwayu aż 732 razy. Ogromny sukces i powodzenie dzieła skłoniły Bernsteina do stworzenia suity na jego podstawie. Muzyczny eklektyzm West Side Story, świeżość melodii, romantyzm i stylistyczne wahania pomiędzy elementami jazzowymi i operowymi sprawia, że musical ten wciąż zjednuje sobie rzesze wielbicieli.

Stworzonyprzez Adama Wesołowskiego hejnał miasta Radzionków stał się podstawą do skomponowania Suity Hejnałowej. Doskonale znana wszystkim mieszkańcom melodia rozpoczyna utwór, a następnie jej motywy wykorzystywane są w kolejnych częściach, nadając dziełu spójny charakter.

Bilety - 10 zł.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.