kultura i rozrywka

Otwarcie wystawy prac Mariana Geremka

18 kwietnia 2018, godz. 17.00
Piekary Śląskie, MBP, ul. Kalwaryjska 62d

Miejska Biblioteka Publicznai Sekcja Plastyczna Flek Miejskiego Domu Kultury zapraszają na wernisaż wystawy twórczości nieżyjącego piekarskiego artysty Mariana Geremka „Wspomnienie”. Na wystawę złożą się wybrane obrazy, ręcznie wykonana broń kolekcjonerska, a także jedyny w swoim rodzaju egzemplarz „Pana Tadeusza”, przepisany i zilustrowany przez artystę. Wystawę będzie można oglądać do 10 maja.
Marian Geremek (1935-2017)
Miłość do sztuki zaszczepił w nim ojciec Wincenty Geremek i jak sam później powtarzał malowanie sprawiało mu ogromną przyjemność i było napędem do życia. Życie zawodowe poświęcił pracy w przemyśle ciężkim. Pracował przy produkcji maszyn górniczych i hutniczych. Po godzinach oddawał się swojej pasji, choć był twórcą nieprofesjonalnym to niezwykle uzdolnionym i płodnym. W latach 1962-1966 założył sekcję plastyczną działającą przy Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Sekcji Plastycznej Flek. Uczestniczył w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach oraz plenerach malarskich. Na wielu swoich obrazach utrwalił przeszłość i teraźniejszość swoich ukochanych Piekar Śląskich. W wywiadzie prasowym z 2012 r. mówił: „Maluję to co dla mnie ważne. A jako, że jestem lokalnym patriotą, nie mam problemu ze znalezieniem tematów. Maluję to co mnie otacza, nie będę przecież poszukiwał ekstra pejzaży”. Z satysfakcją obserwował zmiany w miejskim krajobrazie. Pasjonował się kolejnictwem i budową maszyn. Jego spuścizna obfituje w dziesiątki rysunków i szkiców parowozów. Własnoręcznie konstruował także broń kolekcjonerską. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.