kultura i rozrywka

Sputnik nad Tarnowskimi Górami 20-25.03.

20 marca 2018, godz. 18.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik po raz kolejny zawita do Tarnowskich Gór. Jego celem jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii, która w niczym nie ustępuje filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko gości na polskich ekranach.

20.03
18:00 - wykład: „Cicha fala – kino rosyjskie w XXI wieku” – prowadzenie: Paulina Gorlewska.
Paulina Gorlewska – filmoznawczyni, doktor nauk o sztuce (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ). Zainteresowana współczesnym kinem rosyjskim oraz kulturą Rosji postsowieckiej, oglądanymi z perspektywy studiów nad traumą i Memory Studies. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Rzeczpospolitej”.

Film „ARYTMIA” (2017) Rosja, Finlandia, r. B. Chlebnikow [112 min] – dramat, 18+, NAPISY, wstęp 8/10 zł.
Oleg jest utalentowanym lekarzem pracującym w pogotowiu ratunkowym. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jego przyjazd może zmienić wszystko, dlatego często stara się dokonywać rzeczy niemożliwych. Wszystko inne może zaczekać: rodzina, kariera… Podczas gdy Oleg ratuje innych, jego żona, zmęczona takim życiem, decyduje się na rozwód, a w szpitalu pojawia się nowy szef, dla którego liczą się tylko liczby i regulaminy.

21.03
19.00 - „BYLI SOBIE” (2017) Rosja, r. E. Parri [85 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł.
Pogodna i pozytywna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa. Jeden z mężczyzn postanawia raz na zawsze skończyć z samotnością, decyduje się zatem ofiarować swoją rękę i serce wdowie. Jednak drugi mężczyzna nie może się z tym pogodzić i także pretenduje do zajęcia pustego miejsca w sercu sąsiadki.

22.03
19.00 - „JAK WITIA CZESNOK LIOCHĘ SZTYRA DO DOMU OPIEKI WIÓZŁ” (2017) Rosja, r. A. Chant (Jewsiejew) [90 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł.
27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od „utrudniających mu życie” żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca - kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.

23.03
19.00 - „ZAKLĘTY W SMOKA” (2016) Rosja, r. I. Dżendubajew [107 min] – fantasy, 12+, NAPISY, wstęp 8/10 zł.
Księżna Mirosława zostaje porwana z własnego wesela przez smoka, który zabiera ją ze sobą do swojego zamku na wyspie. Bliscy i narzeczony to już przeszłość. Jej życie to teraz niewola wśród kamiennych murów w towarzystwie pięknego i tajemniczego Armana. Kim jest naprawdę i skąd wziął się na wyspie?

24.03
19.00 - „CZAS PIONIERÓW” (2017) Rosja, r. D. Kisieliow [140 min] – historyczny, przygodowy, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł.
Prawdziwa historia lotu statku kosmicznego „Woschod 2”, podczas którego człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Przy pomocy najnowszych technologii ekipa filmu odtworzyła dramatyczne okoliczności bohaterskiego lotu i powrotu na Ziemię.

25.03
19.00 - „BLISKOŚĆ” (2017) Rosja, r. K. Bałagow [118 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Akcja filmu, opartego częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego – buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.
Karnety na cały festiwal - 25/35 zł.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.