kultura i rozrywka

Wernisaż wystawy „Hiperneurony”

25 stycznia 2019, godz. 19.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

W stronę innego: Niemcy

„Hiperneurony” – wernisaż wystawy.

Kolor – hiperprzestrzeń – świadomość. Tymi trzema słowami określił swoją twórczość Witold Stypa, którego dzieła zaprezentuje Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk TCK. Ten urodzony w Bytomiu artysta, mieszkający od wielu lat w Niemczech, tak pisze o swojej twórczości:

„Prezentowane przeze mnie dzieła są próbą opisu i obrazowania geometrii w wymiarach wyższych. Moją inspiracją jest geometria Bernharda Riemanna i pięciowymiarowy tensor metryczny Theodora Kaluzy. /…/ Jedną z najbardziej fenomenalnych cech naszego mózgu jest tworzenie konstelacji całkiem nowych, jeszcze nie istniejących, powoływanie do życia form i zestawień kolorystycznych pomagających w zrozumieniu hiperprzestrzeni. /…/ Obrazy tworzą się w mózgu obserwatora o wiele intensywniej, kiedy obserwator odrzuci starą świadomość i uda się tam, gdzie jeszcze nigdy nie był, jeżeli ma ochotę na przygodę poznania trudnych do wyobrażenia geometrii, które mogą nam pomóc w zrozumieniu wszechświata”.

WITOLD STYPA: Ur. w 1951 roku w Bytomiu, absolwent ASP w Krakowie. W swoim życiorysie zaliczył nawet krótki epizod… plastyka miejskiego w UM Bytomia. W roku 1979 stworzył pierwsze na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe oraz próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii, a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej.
Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną galerię sztuki o nazwie Muzeum Przyszłości.

Wystawa będzie czynna do 24 lutego.

Wstęp wolny.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.