kultura i rozrywka

Wernisaż wystawy “Instrukcja obsługi wyspy Utopia”

25 stycznia 2020, godz. 19.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

SF TG 2020: wystawa "Instrukcja obsługi wyspy Utopia".

Wystawa prac Katarzyny Kowalskiej, artystki zajmującej się malarstwem sztalugowym, muralem i fotografią.
Wystawa pod pełnym tytułem: „Instrukcja obsługi wyspy Utopia. Tryb automatyczny czy manualny? Przyszłość pokaże” jest abstrakcyjnym nawiązaniem do długotrwałych i wciąż aktualnych problemów załogi podróżującej "statkiem kosmicznym Ziemia", stanowi też próbę ich artystycznej interpretacji przez pryzmat utopijnych idei.

Słowo „utopia” weszło do potocznego języka za sprawą Tomasza Morusa, autora eseju "Utopia" (1516), od którego pochodzi nazwa i koncepcja wyspy szczęścia. Człowiek od zawsze pragnął znaleźć się w krainie dobra, w której mógłby wieść spokojne życie bez trosk i lęków. Na skutek tęsknoty za lepszym światem powstała wizja idealnego społeczeństwa, wizja nielicząca się z rzeczywistością
i przez to niemająca szans zaistnienia. Ale to właśnie marzenia o lepszej przyszłości pobudzają nas do działania. W ten sposób mogą stać się częścią przyszłości naszej planety – „statku kosmicznego” dryfującego we wszechświecie, o którym mówił Richard Buckminster Fuller. Statku o ograniczonych zasobach energetycznych, przed czym konstruktor, architekt i filozof ostrzegał już w 1969 roku. Jego żartobliwe sformułowanie "Instrukcja obsługi statku kosmicznego Ziemia" przybiera wciąż aktualny wymiar wobec alarmujących problemów naszej planety.

Prace prezentowane na wystawie mają zachęcać do pogłębiania wiedzy i świadomych działań, niezbędnych by nadużyty „stateczek” zaczął się naprawiać, a nie ulegał dalszemu niszczeniu.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego.

Wstęp wolny.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.