kultura i rozrywka

Wernisaż wystawy “Mozaika/2”

07 grudnia 2019, godz. 17.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk: wernisaż wystawy „Mozaika/2”.
MOZAIKA/2

W 2018 roku w ramach obchodów 20-lecia Tarnogórskiego Centrum Kultury, zostało upamiętnione unikatowe dzieło sztuki, które od 1973 roku zdobi budynek instytucji. Jest to przepiękna, mozaikowa kompozycja Stefana Suberlaka, o wyjątkowym znaczeniu w historii sztuki Śląska. Na potrzeby tego wydarzenia powstała wystawa edukacyjna skupiona na twórczości tego lekko zapomnianego mistrza, który w środowisku twórców zasłynął nie tylko wielkoformatowymi realizacjami, ale też godnymi podziwu grafikami czy działalnością pedagogiczną. Z jednej strony był to ukłon w stronę unikatowego dziedzictwa kulturowego Śląska, z drugiej – sposobność na zaprezentowanie dzieł współczesnych artystów działających w dziedzinie mozaiki. Była to jedna z nielicznych w historii Polski, ekspozycja dedykowana wyłącznie tej szczególnej technice.

W mozaice jeden element wynika z drugiego…

Wydarzenie okazało się na tyle znaczące, że doczekało się kontynuacji w postaci publikacji „Świat, czas, kolor - o sztuce mozaiki” wydanej w listopadzie 2019 roku przez Tarnogórskie Centrum Kultury. Wkrótce odbędzie się również reedycja projektu wystawienniczego, ponownie w dwóch etapach w odniesieniu do: przeszłości oraz współczesności.

Tarnogórskie Centrum Kultury może się poszczycić jeszcze jedną, unikatową mozaiką autorstwa Jana Nowaka zdobiącą wnętrze siedziby instytucji. To kolejny, ważny artysta śląski. Jego twórczość odcisnęła piętno nie tylko na przestrzeni lokalnej sztuki, ale również ogólnopolskiej, a nawet światowej.
Współczesne realizacje w zakresie kunsztu komponowania mozaiki, zostaną zaprezentowane w postaci wybranych dzieł czołowych polskich twórców. Są to osobistości o wyjątkowych talentach, ogromnej pasji, cierpliwości i wytrwałość. Artyści, którzy wciąż czynią starania o uznanie mozaiki jako dziedziny sztuki, a nie wyłącznie rzemiosła użytkowego.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.