kultura i rozrywka

XII Festiwal Muzyczny im. ks. Teodora Christopha: Marek Nosal i Błażej Sudnikowicz

22 września 2019, godz. 16.00
Miasteczko Śląskie, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Dworcowa 1

Drugi koncert w ramach XII Festiwalu Muzycznego im. ks. Teodora Christopha. Wystąpi duet gitarowy w składzie Marek Nosal i Błażej Sudnikowicz.

Wstęp wolny.

Marek Nosal

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001).
Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Grecja, Portugalia, Hiszpania). Koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, NOSPR, orkiestrami kameralnymi: Aukso, Śląską, Camerata Impuls, Archetti oraz z Kwartetem Śląskim. Dokonał prawykonań utworów polskich kompozytorów (w tym trzech koncertów na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia i Aleksandra Nowaka) oraz nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. J.S.Bach, A.Piazzolla, polska muzyka współczesna). Jest autorem publikacji „Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno – wykonawcze na wybranych przykładach”, złożonej z książki i płyty CD zawierającej premierowe nagrania kompozycji R.Haubenstocka-Ramatiego, J.E.Jurkowskiego, A.Krzanowskiego, P.Mossa, W.Szalonka i M.Nosala. W roku 2018 wydał płytę "In modo polonico" z utworami A.Tansmana, J.N.Bobrowicza i S.Mrońskiego.
Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Został uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.
Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach.
Marek Nosal gra na gitarach: Petr Matoušek, Karl-Heinz Roemmich, Leszek Gajdzik, Godin. Używa strun D'Addario.

Błażej Sudnikowicz

Urodził się w 1990 r. w Wałczu. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Pile. W latach 2006-2010 kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie pod kierunkiem mgr. Piotra Pałaca. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary dr. hab. Marcina Dylli. Na zakończenie studiów otrzymał Medal „Primus Inter Pares” dla najlepszego absolwenta roku 2015 za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz celująca ocenę ukończenia studiów. W 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Włoszech, Holandii i Hiszpanii. Do jego najważniejszych sukcesów należą:
2014
• III miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Villa de Aranda” w Aranda de Duero (Hiszpania)
• II miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie
• II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Alirio Diaz” w Rust (Austria)
• II miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy Zdroju
• wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Stefano Strata” w Pizie (Włochy)
2013
• II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „GUITARTALENT 2013” w Brnie (Czechy)
• II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Twents Gitaarfestival” w Enschede (Holandia)
• III miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Stefano Strata” w Pizie (Włochy)
2012
• III miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie
• wyróżnienie w Konkursie o „Złotą Gitarę 2012” Festiwalu Polska Akademia Gitary w Poznaniu
• I miejsce w II Turnieju Gitarowym w Katowicach
2011
• II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Nordhorn (Niemcy)
• finalista Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Culiacán (Meksyk)

Oprócz działalności solistycznej Błażej Sudnikowicz poświęca się intensywnie kameralistyce, tworząc zespoły z gitarą, harfą, fletem i akordeonem. W latach 2014-2016 wraz z gitarzystką Justyną Sobczak współtworzył duet gitarowy Sedina Duo. W 2015 roku duet otrzymał tytuł „Most Distinguished Musicians” oraz „Debussy Special Mention” w ramach Międzynarodowego Konkursu „IBLA Grand Prize” w Ragusie (Włochy). Od 2019 roku Błażej Sudnikowicz gra w duecie gitarowym z prof. Markiem Nosalem.
Za swoją działalność artystyczną był nagradzany takimi wyróżnieniami jak Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2015), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012-2015), Stypendium Rektora dla najlepszych studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2011-2016), Stypendium Prezydenta Miasta Szczecina (2008-2009), Nagroda Prezydenta Miasta Piły (2005). W latach 2005-2010 był uczestnikiem programu pomocy wybitnie uzdolnionym prowadzonego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Od 2016 roku pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Gitary i Harfy Akademii Muzycznej w Katowicach.kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.