•  Umowę podpisali prezydent Sława Umińska-Duraj i burmistrz Josip Milicki.
  •  Umowę podpisali prezydent Sława Umińska-Duraj i burmistrz Josip Milicki. Fot. Archiwum UM
03.07.2018

Chorwackie miasto współpracuje z Piekarami

Oficjalnie przypieczętowano współpracę Piekar Śląskich z chorwackim miastem Marija Bistrica. Oba są miejscami kultu maryjnego.

Umowę partnerską podpisano 22 czerwca. Podpisy złożyli prezydent Sława Umińska-Duraj i burmistrz Josip Milički. Samorządy współpracują ponad rok, porozumienie partnerskie obowiązuje od marca 2017 r.

Marija Bistrica została wybrana właśnie ze względu na to, że znajduje się w niej maryjne sanktuarium z późnogotycką drewnianą figurą Matki Bożej. Oba miasta są miejscami, do których przychodzą pielgrzymi. Jednak współpraca ma nie tylko wymiar religijny. Chodzi także o wymianę doświadczeń społecznych i kulturowych. Przykład: w związku z podpisaniem umowy w Piekarach Śląskich gościli chorwacki chór polonijny Wisła i orkiestra dęta Limena Glazba KUD Lovro Jezek, która wystąpiła na III Przeglądzie Orkiestr Dętych przy Kopcu Wyzwolenia.

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 26/2018 z 03.07.2018
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.