•  Do głównych atrakcji Kamieńca należy zabytkowy pałac, w którym dziś mieści się ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny.
  •  Do głównych atrakcji Kamieńca należy zabytkowy pałac, w którym dziś mieści się ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny. Fot. Krzysztof Garczarczyk
10.10.2019

Fotopułapka na złodzieja

Kradzieże kwiatów ze skwerów i kwietników w Kamieńcu to już powoli plaga. Sołtys Hubert Irmler na sesji rady gminy 25 września apelował do władz Zbrosławic, aby rozważyły możliwość zakupu fotopułapki, czyli specjalistycznej kamery do monitoringu zewnętrznego.

– Bardzo zależy mi na poprawie czystości i estetyki naszej miejscowości. Ostatnio wykonaliśmy trzy potężne donice, które ustawiliśmy wzdłuż parku. Ze środków rady sołeckiej zakupiłem kwiaty, posadziliśmy je i jeszcze nie zdążyliśmy się nimi dobrze nacieszyć, a już ich nie było. To samo zdarzyło się na pobliskim placu zabaw. Żona kupiła kwiatki, a następnego dnia już je skradziono. Złodzieja nie odstraszyło nawet to, że plac zabaw znajduje się naprzeciw komisariatu policji – mówi zbulwersowany sołtys.

Kiedyś fotopułapka to wysokiej jakości była na wyposażeniu straży gminnej w Zbrosławicach, dziś już nieistniejącej. Strażnicy gminni używali jej szczególnie w miejscach nielegalnego porzucania odpadów. Jak przypomina Jakub Kukliński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Zbrosławicach, później wykorzystywał ją Gminny Zakład Komunalny, montowana była też w niektórych sołectwach na czas festynów. Niestety, uległa poważnemu uszkodzeniu i obecnie gmina nie posiada takiego urządzenia.

– Zdaję sobie sprawę, że dla wielu ludzi kradzieże kwiatków, nawet notoryczne, to nie wart uwagi drobiazg. U niektórych nawet samo mówienie o tym wzbudza uśmiech politowania lub wzruszenie ramion. Słyszy się ciągle, że to niska szkodliwość czynu. Chodzi jednak o zasadę. Może na koniec roku gmina znajdzie jakieś oszczędności, które pozwolą na zakup fotopułapki. Przydałaby się nie tylko o Kamieńcu. Taka kamera mogłaby mieć charakter przechodni i być wykorzystywana, w porozumieniu z dzielnicowymi, także w innych miejscowościach gminy – dodaje Hubert Irmler.(K)


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2019 z 08.10.2019
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.