14.05.2017

Gmina chce zamku

Na sesji Rady Gminy Zbrosławice, która odbyła się 10 maja, wójt Wiesław Olszewski poinformował o swoich rozmowach z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Katowicach. Sprawa dotyczyła zamku w Zbrosławicach i jego ewentualnego przejęcia przez gminę. – Wojewódzki konserwator obiecał nam pomoc w tej sprawie – powiedział.

XVIII-wieczny zamek przy ul. Oświęcimskiej w Zbrosławicach, później kilkakrotnie przebudowywany, od 1998 r. znajduje się w rękach prywatnych. Jego pierwszy właściciel otrzymał zamek od Skarbu Państwa jako rekompensatę za utracone mienie zabużańskie. Niestety, mimo zapowiedzi, nie udało się powstrzymać postępującej degradacji budowli, a interwencje władz samorządowych i służb konserwatorskich nie przyniosły spodziewanych efektów. (K)

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.