• Fot. Jarosław Myśliwski
10.02.2017

Kalety targują się z bankiem

PKO BP chce 860 tys. zł za nieruchomość w Kaletach, która ma kluczowe znaczenie dla zagospodarowania centrum miasta. Na tym warunki stawiane przez bank się nie kończą.

Kalety nie mają rynku i kilka lat temu powstała koncepcja urządzenia głównego placu miasta. W ubiegłym roku wybudowano mały rynek, ale miasto ma większe ambicje. Do ich spełnienia potrzebna jest nieruchomość PKO BP. Bank od kilku lat sygnalizuje zamiar sprzedaży posesji, ale sfinalizowanie transakcji komplikuje cena.

PKO jest właścicielem części pawilonu i terenu przy ul. 1 Maja. Trawnik przed pawilonem ma zostać zagospodarowany na rynek, tereny z tyłu i z boku pawilonu mają znaczenie ze względu na skomunikowanie ulicy z miejskimi gruntami.

– Nieruchomość ma kluczowe znaczenie dla naszej koncepcji zagospodarowania centrum miasta – mówił w 2014 r. burmistrz Klaudiusz Kandzia, sugerując, by ją kupić. – Według operatu szacunkowego nieruchomość jest warta 1,5 mln zł. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na rynku nieruchomości, może warto zaryzykować i złożyć ofertę w wysokości 400-500 tys. zł – nieśmiało proponował.

Od tamtego czasu nic istotnego nie wydarzyło się w tej sprawie. Kwestia sprzedaży wróciła w ubiegłym tygodniu. Bank obniżył cenę do 860 tys. zł., ale ponieważ nie zamierza żegnać się z Kaletami, transakcję uzależnił jeszcze od przygotowania przez miasto sali operacyjnej na parterze pawilonu. Ile by to kosztowało? – Jeszcze tego nie szacowaliśmy, bo najpierw chciałem poznać opinię radnych – odpowiedział burmistrz.

– Biorąc pod uwagę prowadzone inwestycje, nie wiem, czy nas na to stać – zaczęła Irena Nowak, a potem dołączyli inni radni, sugerując, ze cena jest zbyt wysoka, warunki sprzedaży nie do przyjęcia itd.

– Żeby nie wypaść z gry należy zaproponować bankowi niższą cenę – zaproponował Eugeniusz Ptak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach. Padały różne kwoty, stanęło na 450 tys. zł i taką propozycję dostanie bank.

Jarosław Myśliwski

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.