•  Laureaci konkursu.
  •  Laureaci konkursu. Fot. Archiwum UM
10.06.2019

Kowalska i Jendruś oceniali przedszkolaków

W Przedszkolu nr 1 w Miasteczku Śląskim po raz piąty odbył się gminny konkurs gwarowy “Rubinowskie godanie”.

28 maja wystartowali w nim reprezentanci 4 przedszkoli w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy zostali nagrodzeni. Recytowali wiersze gwarą, np. "Koczkę dziwoczkę", były monologi i jedna piosenka. Tę ostatnią wykonała zwyciężczyni wśród 6-latków – Małgorzata Skórka z Przedszkola nr 2. W tej grupie wiekowej drugie miejsce ex aequo zajęli Dawid Budny z Przedszkola nr 1 i Paweł Banasz z Przedszkola nr 3. Wyróżnienie otrzymał Patryk Kucharczyk z Niepublicznego Przedszkola im. bł. E. Bojanowskiego.

W kategorii 5-latków wygrała Alicja Nocoń z NP im. bł. E. Bojanowskiego, II miejsce zajęła Emilia Bogacka z Przedszkola nr 2, a trzecie Nikodem Miozga z Przedszkola nr 1. Przedszkolaków oceniali Bernadeta Kowalska, Józef Jendruś i Michał Skrzydło.

W miasteczkowskich przedszkolach ze znajomością gwary bywa różnie. Miejscowi raczej godać potrafią, gwarą posługują się ich najbliżsi. Przyjezdni dopiero jej się uczą. Czasem dzięki udziałowi w konkursie lepiej poznają ją i dzieci, i ich rodzice. (esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 23/2019 z 11.06.2019
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.