07.08.2017

Niezapominajka przeciw barierom społecznym

Na początku, dzięki pomocy finansowej gminy Ożarowice i życzliwości dyrekcji miejscowego gimnazjum, działała jako integracyjna świetlica środowiskowa. Od stycznia 2017 roku funkcjonuje jako grupa wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego z zakresu pomocy społecznej, uchwalonego przez radę gminy.

Ożarowicka "Niezapominajka" istnieje dopiero od października 2015 roku, ale ma się już czym pochwalić. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny z terenu gminy mogą znaleźć w niej nie tylko bratnie dusze, ale i konkretną, fachową pomoc, także w zakresie treningów nabywania umiejętności społecznych i samodzielności. Dla uczestników grupy organizowane są różnorodne spotkania i zabawy integracyjne, wycieczki, konkursy, zajęcia sportowe, indywidualne ćwiczenia rehabilitacji ruchowej.

W miarę możliwości grupa uczestniczy w różnych lokalnych wydarzeniach i imprezach, jak Tydzień Sportu dla Wszystkich czy obchody Dnia Dziecka. Utrzymuje również kontakty ze środowiskami spoza gminy: z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Gołuchowicach koło Siewierza obchodziła Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w świetlicy przy ożarowickiej filii bibliotecznej nr 1 Biblioteki i Ośrodka Kultury oraz w budynku miejscowego gimnazjum. Sierpień z "Niezapominajką" zaczął się od turnieju bowlinga. 12 sierpnia odbędzie się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, a cztery dni później – II Integracyjny Rajd Pieszy Wymysłów – Ossy. Na 29 sierpnia grupę z Ożarowic zaproszono do gminy Psary koło Będzina na pożegnania lata, a tydzień wcześniej może uda się odwiedzić Muzeum Śląskie w Katowicach.

Jak często podkreśla Lidia Rupik, animatorka grupy, osoby z niepełnosprawnością mają do pokonania wiele barier, ale "Niezapominajka" powstała po to, aby im w tym skutecznie pomagać. Ważne, że nie brakuje ludzi, którzy wspierają ją w tym dziele.

(K)


Artykuł ukazał się w GWARKU 31 z 08.08.2017
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.