•  
  •   Fot. Archiwum prywatne
12.02.2020

O Indiach w Kurnej Chacie

W czwartek, 20 lutego w gospodzie Kurna Chata w Tarnowskich Górach odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Mania Podróżowania. Tematem będą Indie, a dokładnie wyprawa szkolna organizowana przez Liceum im. J. Słowackiego w Chorzowie. Opowiadać będzie Przemysław Fabjański, dyrektor szkoły. Początek o godz. 19, wstęp wolny.

Przemysław Fabjański przybliży historię 18. Szkolnej Wyprawy Geograficznej, która odbyła się w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Uczniowie pokonali ponad 15 tys. km. Realizowali projekty naukowe – geograficzne i społeczne, w tym studium postaci Mahatmy Gandhiego. Przemieszczali się także szlakiem polskich uchodźców z okresu II wojny światowej oddając hołd Indusom, którzy gościli ich przez kilka lat. Jak na każdej wyprawie, młodzież uczestniczyła w wolontariacie, pracując w domach Matki Teresy w Kalkucie i pomagając dzieciom z himalajskich szkół.

Przemysław Fabjański urodził się w Chorzowie i w tym mieście ukończył Liceum Słowackiego, w którym pracuje jako nauczyciel geografii i dyrektor. Jest członkiem kilku towarzystw geograficznych, wiceprezydentem Indyjsko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Kultury, propagatorem i organizatorem aktywnych form turystyki. Od 1991 roku zajmuje się organizacją wypraw geograficznych dla uczniów i nauczycieli. Prowadzi też szeroką działalność edukacyjną i popularyzatorską.  Jest wolontariuszem, organizatorem oraz koordynatorem szeregu akcji charytatywnych, w tym pomocy chorym, cierpiącym, ofiarom katastrof naturalnych i prześladowań (Polska, Sri Lanka, Nepal, Indie, Indonezja, kraje Afryki). Otrzymał m.in. specjalne wyróżnienie przyznane przez kapitułę Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2018).

(aj)

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.