15.05.2017

Opłaty za śmieci bez zmian

W Tworogu rozstrzygnięto przetarg na wywóz odpadów do końca 2018 roku. Władze gminy po cichu liczyły, że być może uda się obniżyć stawki. Ale zgłosiła się tylko jedna firma.

Od stycznia mieszkańcy Tworoga płacą za śmieci więcej. W gospodarstwach domowych do 5 osób stawka za zbierane w sposób selektywny odpady wzrosła z 10 zł do 13,5 miesięcznie od osoby. Jeśli w domu nie segreguje się śmieci – stawka zmieniła się z 16 zł na 21 zł. Gospodarstwa liczące powyżej 5 osób o ile segregują płacą 67,50 zł, a nie jak wcześniej 50 zł. Jeśli tego nie robią, miesięcznie płacą 105 zł.

Gmina w marcu ogłosiła przetarg na wywóz śmieci na okres 20 miesięcy. Dłuższa umowa miała przyciągnąć więcej firm. Niestety, zgłosiła się tylko jedna – konsorcjum firm Remondis i Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu, aktualnie obsługująca gminę. Zaproponowała kwotę 1,8 mln zł i wygrała. Stawki więc zostaną bez zmian. – Ustawa śmieciowa nie sprawdza się. Po wejściu jej w życie ludzie mieli płacić mniej za śmieci, ale jest tak skonstruowana, że nie jest to możliwe. Firmy ze sobą nie konkurują jak np. przy przetargach inwestycyjnych. Posłowie powinni tak zmienić przepisy, żeby małe przedsiębiorstwa miały szanse samodzielnie brać udział w przetargach i je wygrywać. Na razie przepisy je dyskwalifikują – komentuje wójt Eugeniusz Gwóźdź. (aj)


Artykuł ukazał się w GWARKU 19/2017 z 16.05.2017
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.