•  Ossy mogą pochwalić się między innymi 3. drużyną Harcerską "Bór", której harcówka znajduje się w  remizie OSP.
  •  Ossy mogą pochwalić się między innymi 3. drużyną Harcerską "Bór", której harcówka znajduje się w remizie OSP. Fot. archiwum sołectwa Ossy
09.10.2019

Ossy i Świniowice – nasze piękne wsie

Dwie miejscowości z powiatu tarnogórskiego otrzymały wyróżnienia w tegorocznym konkursie “Piękna wieś województwa śląskiego”. Do wyróżnionych Oss i Świniowic trafią nagrody pieniężne po 4 tys. zł.

Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jak przekonują sołtyski Grażyna Garłowska i Patrycja Skowronek, komisje konkursowe, które latem odwiedziły ich wsie, miały co oglądać i czym się zachwycać. Obydwie miejscowości, dzięki atrakcyjnemu położeniu i pięknym krajobrazom, mają swój naturalny urok, ale to za mało by ubiegać się o konkursowe laury. Trzeba było wykazać, że ich mieszkańcy są aktywni społecznie, potrafią zadbać o swoje miejscowości i pokazać, to co sołectwa mają najlepsze.

– Przystąpienie do konkursu zmobilizowało nas do założenia zespołu śpiewaczego. Zaprezentował się nie tylko przed komisją konkursową, ale też na dożynkach gminy Ożarowice. Obecnie jest w nim ponad 20 osób, w tym 2 panów, z których jeden gra na akordeonie. Prowadzenia zespołu podjęła się znana w regionie instruktorka i dyrygentka Oliwia Bentkowska, co jest dla nas dodatkową nobilitacją – mówi Grażyna Garłowska.

Ossy mogą pochwalić się Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich i 3. Drużyną Harcerską "Bór", która ma harcówką w remizie OSP. Tam też znajduje się Strażacka Izba Tradycji, pełna ciekawych eksponatów związanych z działalnością miejscowej straży, założonej w 1925 roku. Dumą Oss jest piękny kompleks rekreacyjno-sportowy wokół remizy, doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, spacerów i wytchnienia z dala od hałasu i zgiełku.

Odetchnąć od codziennego pośpiechu można i w Świniowicach w gminie Tworóg. – To prawdziwa, tradycyjna wieś, jakich niewiele zostało już w powiecie tarnogórskim – mówi Patrycja Skowronek. Świniowice słyną z organizowanego co roku Święta Chleba, a miejscowy chleb na liściu kapusty, pochodzący z piekarni Małgorzaty Szyguły, znany jest daleko poza granicami wsi. O jego smaku mogła przekonać się komisja konkursowa, którą częstowano również kołoczem i pyszną bonkawą, przygotowaną przez członkinie miejscowego Koła Kobiet Aktywnych "Johanki".

W Świniowicach zachowało się wiele godnych uwagi obiektów, jak pieczołowicie odrestaurowany ponad 100-letni piekarniok, zbudowana w 1901 roku kaplica rzymskokatolicka Nawiedzenia NMP, budynki mieszkalne z początków zeszłego wieku. Wart odwiedzenia jest także należący do sołectwa zaciszny przysiołek Wykierz z kapliczką św. Huberta. W ramach lokalnych atrakcji komisji pokazano również zagrodę alpak, należącą do Klaudiusza Wiedera.

Choć w Ossach i Świniowicach ciekawych miejsc nie brakuje, Grażyna Garłowska i Patrycja Skowronek zgodnie podkreślają, że największych skarbem obu wsi są ich mieszkańcy. Dziękują wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do zdobycia wyróżnień.

Krzysztof Garczarczyk


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2019 z 08.10.2019
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.