•  Siedziba GZOiW mieści się w budynku szkoły podstawowej w Tąpkowicach
  •  Siedziba GZOiW mieści się w budynku szkoły podstawowej w Tąpkowicach Fot. Krzysztof Garczarczyk
12.02.2020

Radni Ożarowic likwidują zespół oświaty

Gminny Zespół Oświaty i Wychowania w Ożarowicach z siedzibą w Tąpkowicach do likwidacji z końcem roku szkolnego – zdecydowała rada gminy na sesji 5 lutego. Projekt w tej sprawie poparło 11 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Jedna osoba, zatrudniona w oświacie, poprosiła o wyłączenie z głosowania.

Zwolennicy likwidacji GZOiW uzasadniali swoją decyzję troską o racjonalne wykorzystanie środków finansowych przeznaczanych na gminną oświatę. Ich zdaniem zespół, zatrudniający obecnie 5 osób, którego utrzymanie kosztuje gminę około 620 tys. zł rocznie, jest zbędny. Przekonywali, że wsparcie, którego zespół udziela gminnym szkołom i przedszkolom jest niewspółmierne do wysokich kosztów jego funkcjonowania. Zapowiedzieli, że po podjęciu uchwały o likwidacji GZOiW zostanie zorganizowane spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych w celu wypracowania "nowego systemu organizacji pracy" i "optymalizacji dotychczas ponoszonych kosztów".

Radnych nie przekonały słowa wójta Grzegorza Czapli, uważającego, że likwidacja gminnego zespołu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Wójt zarzucał radnym, że nie przedstawili, co proponują w zamian, przestrzegał przed chaosem w gminnej oświacie i negatywnymi konsekwencjami takiej decyzji dla finansów gminy. Obie strony powoływały się na rozmowy z dyrektorami szkół i przedszkoli, ale przedstawiły z nich zupełnie odmienne wnioski. Wójt przekonywał, że dyrektorzy placówek oświatowych, z którymi rozmawiał razem i osobno, "byli przerażeni" zapowiedziami zlikwidowania zespołu oświaty.

Gminny Zespół Oświaty i Wychowania powołano w listopadzie 1995 roku w celu prowadzenia placówek oświatowych w gminie. Z początkiem 2017 r. został przekształcony w centrum usług wspólnych, zajmując się obsługą administracyjną, organizacyjną, finansową, płacową i prawną jednostek oświatowych. Obecnie w gminie Ożarowice są trzy szkoły publiczne szkoły podstawowe oraz dwa przedszkola. (K)


Artykuł ukazał się w GWARKU 6/2020 z 11.02.2020
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.