•  "Zendkowianie" (na zdjęciu w prawie pełnym składzie) pod obecną nazwą występują od blisko 10 lat lat, ale korzenie zespołu sięgają 1983 roku.
  •  "Zendkowianie" (na zdjęciu w prawie pełnym składzie) pod obecną nazwą występują od blisko 10 lat lat, ale korzenie zespołu sięgają 1983 roku. Fot. Krzysztof Garczarczyk
15.05.2018

Rozśpiewani Zendkowianie

Najpierw śpiewały same panie, członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich. Od prawie 10 lat w zespole są także panowie. Śpiewa w nim między innymi sołtys oraz przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego i budżetu Rady Gminy Ożarowice. Ludowy Zespół Śpiewaczy “Zendkowianie” znany jest nie tylko w swojej gminie.

W tym roku mija 35 lat, jak w Zendku powołano do życia zespół śpiewaczy "Zendkowianki", którego kontynuacją są dzisiejsi "Zendkowianie". Początki zespołu, prowadzonego przez instruktorkę Henrykę Hylę były obiecujące. Już po kilku miesiącach prób panie zaśpiewały na przeglądzie folklorystycznym w Pszczynie, często występowały również na innych imprezach artystycznych.

Niestety, w 1987 roku działalność zespołu została zawieszona. Jego reaktywacja, ponownie pod kierunkiem instruktorki i akompaniatorki Henryki Hyli, która prowadzi go do dziś, nastąpiła dopiero w 2001 roku. W ciągu zaledwie tygodnia przygotowano repertuar i zespół wystąpił na gminnej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Później przyszły występy na wielu renomowanych przeglądach i festiwalach w województwie śląskim, w Zebrzydowicach, Będzinie, Mikołowie, Brennej czy Bobrownikach. Ludowi artyści brali udział w tak oryginalnych imprezach, jak Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych w Preczowie w powiecie będzińskim, bo repertuar zespołu jest szeroki i bogaty. Swoimi występami "Zendkowianie" uświetniają zarówno uroczystości gminne, jak i kościelne, a – co zrozumiałe – szczególnie często występuje w swojej miejscowości.

– Panowie do zespołu przystąpili w 2009 roku, a byli to: Lucjan Kieras, sołtys Kazimierz Głogowski oraz Henryk Szynal i wówczas zmieniono jego nazwę na "Zendkowianie". W 2016 roku do zespołu dołączył radny Sławomir Hyla. Warto dodać, że występuje w nim także żona pana Kierasa – Alicja. Trzon "Zendkowian" stanowią członkinie koła gospodyń, z jego przewodniczącą Grażyną Soboń na czele – informuje Róża Szydło, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 19/2018 z 15.05.2018
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.