•  Uczniowie z Ufikami, które szyli rodzice i nauczyciele.
  •  Uczniowie z Ufikami, które szyli rodzice i nauczyciele. Fot. Archiwum szkoły
09.06.2018

Tworoskie Ufiki dla dzieci z Aleppo

Prawie 3 tysiące złotych zebrano w Tworogu w ramach akcji Śląskie Dzieciom w Aleppo. Włączyła się w nią lokalna społeczność związana ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Śląskich: rodzice, dzieci, nauczyciele.

Akcję wymyślili i koordynowali franciszkanie z Panewnik, żeby pomóc dzieciom żyjącym w syryjskim Aleppo. Aż 30 tysięcy z nich jest osieroconych. Wymagają pomocy żywnościowej i materialnej oraz wsparcia psychicznego i duchowego. Zbiórka, która trwa od kilku miesięcy, ma pomóc w utworzeniu ośrodka z dużym boiskiem, placami zabaw i basenem. Franciszkanie z Aleppo chcą tam organizować zajęcia muzyczne, plastyczne, pływanie. Koszt to ok. 3,5 mln zł. Do tej pory zebrano ok. 1,5 mln zł.

W akcję włączyła się też placówka z Tworoga. Przez kilka tygodni nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice szyli lalki – przytulanki nazwane przez uczniów Śląskimi Ufikami. Zabawki były potem sprzedawane m.in. podczas Tworogowskiej Dychy po Trowie. – Zebraliśmy w sumie 2792 zł, które trafiły na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej. Ufiki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i pewnie, gdyby powstało ich więcej też znaleźlibyśmy chętnych. Cieszymy się, że w akcję zaangażowała się cała lokalna społeczność – mówi dyrektor placówki w Tworogu Małgorzata Ziaja. 

Przytulanki to nie wszystko. W szkole nauczyciele realizowali specjalny projekt edukacyjny. Na różnych lekcjach opowiadali uczniom o przyrodzie i historii Syrii oraz misjach działających na jej terenie. Najwięcej emocji rozbudzała rozmowa na temat konfliktu zbrojnego i krzywd, jakie niesie wojna najmłodszym mieszkańcom Aleppo. Wszyscy uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że należy pomóc rówieśnikom z Syrii.

(aj)


Artykuł ukazał się w GWARKU 23/2018 z 12.06.2018
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.