• W Zielonej była ul. 30-lecia PRL, ale w latach 90. jej nazwę skrócono o połowę.
  • W Zielonej była ul. 30-lecia PRL, ale w latach 90. jej nazwę skrócono o połowę. Fot. Jarosław Myśliwski
02.11.2017

Wojewoda nazwie ulice w Kaletach

Do 2 września należało zmienić nazwy ulic, które gloryfikowały dawny ustrój. Radni Kalet podjęli uchwałę o zmianie ul. Świerczewskiego na Topolową. Pozostały Krasickiego, Kruczkowskiego, Pstrowskiego oraz 30-lecia. Jak informowaliśmy w artykule “Pstrowski nie przejdzie”, można się było spodziewać, że na Świerczewskim zmiana nazw ulic w Kaletach się nie zakończy.

Niedawno wojewoda poinformował władze Kalet, że zamierza zmienić nazwy wspomnianych czterech ulic. Wincenty Pstrowski i Leon Kruczkowski zostali ocenienie przez Instytut Pamięci Narodowej jednoznacznie, na patronów miejsc publicznych się nie nadają. Z Krasickiego i 30-lecia jest ten problem, że nie wiadomo o kogo i o co chodzi. W podjętych wiele lat temu uchwałach, nadających nazwy ulicom nie podano imion patronów, nie ma uzasadnień. Nie wiadomo więc, czy chodzi o komunistycznego działacza Jana Krasickiego czy biskupa pisarza Ignacego. Ulica 30-lecia w Zielonej przeszła już połowiczną lustrację. 30-lecia PRL w latach 90. skrócono o połowę. O jakie 30-lecie teraz chodzi? – Może to być 30-lecie przyłączenia gromady Miotek do Kalet – powiedział nam we wrześniu Eugeniusz Ptak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach. – Nie zamierzamy utrwalać komunizmu, ale też nie chcemy narobić mieszkańcom problemów. Zanim nowe nazwy wejdą w systemy nawigacyjne niejedna korespondencja nie dotrze na czas do adresata

Wojewoda poprosił władze Kalet o propozycje zmian. Po uzgodnieniu z radnymi zaproponowano Ignacego Krasickiego oraz 30-lecia połączenia gmin, Kruczą zamiast Kruczkowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego zamiast Pstrowskiego. Ostateczna decyzja należy do wojewody.

Jarosław Myśliwski

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.